Co to jest pit 11? Co zrobić, jeżeli pracodawca nie dostarczy nam tego dokumentu? Czy mimo to musimy złożyć deklarację podatkową?

przez | 6 października 2021
Pit 11 to dokument, jaki musimy dostać od naszego pracodawcy do końca lutego. Są na nim uwzględnione nasze dochody za zeszły rok. Na tej podstawie trzeba wypełnić pit i przesyłamy do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Wiadomo już co zrobić z pit 11, a co jeżeli takiego dokumentu pracodawca nam nie dostarczy? Czasami zdarza się też i tak.

firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem to kwestia zwykłego niedopatrzenia i szybko wszystko się wyjaśnia, gdy zgłosimy brak takiego dokumentu pracodawcy. Natomiast czasami sytuacja jest taka, że pracodawca zwyczajnie nie wysłał tego dokumentu i nie zamierza tego uczynić – . Oprócz przesłania takich informacji do osoby zainteresowanej, pracodawca ma obowiązek także wysłać je do urzędu skarbowego. Kiedy wysyła deklarację w wersji elektronicznej to w tym wypadku także ma na tą czynność czas do ostatniego dnia lutego.
Musimy wiedzieć, iż pomimo tego, że nie dostarczono nam tego typu dokumentu, to rozliczenie roczne pit (zobacz pit 37 jak rozliczyć) musimy zrobić. To nasz obowiązek. Oczywiście musimy zawiadomić urząd skarbowy w związku z tym, że nie dostaliśmy tego dokumentu. Taki urząd może zrobić kontrolę w danym zakładzie pracy i sprawdzić czy faktycznie pracodawca nie wypełnił ciążących na nim obowiązków -> można zobaczyć tutaj. Może również ukarać winnego pracodawcę grzywną. Jednak jeśli wciąż nie dostaniemy takiego dokumentu, to nie upiecze nam się rozliczenie roczne PIT. Trzeba samemu obliczyć przychody i podatek, jak również dołączyć do deklaracji napisany przez nas dokument, jaki wyjaśni całą sytuację.

To powinno pomóc rozwikłać problem. Na pewno nie możemy unikać obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Najlepiej, gdy na wypadek jakichś nieporozumień osobiście napiszemy wyjaśnienie.