Jak dobrać dobre światło w kuchni

przez | 26 lipca 2021
Zamontowanie odpowiedniego oświetlenia w kuchni jest tak samo istotne jak użyteczne umeblowanie, czy inne urządzenia. Jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni jest konieczne światło ogólne, zapalane przy wejściu i równomiernie rozjaśniające całe wnętrze. Nie musi być nadzwyczaj jasne.

lampa w kuchni

Autor: N@ncy N@nce
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno być rozproszone czy też najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na meble, nie powodując powstawania cieni. Do światła ogólnego jest możliwość wybrać tradycyjnie lampy wiszące kuchenne z układami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki wydzielające światło o barwie zbliżonej do naturalnego, powieszone na linkach i szynach halogeny, bądź układy sufitowe zamontowane w podwieszonym pułapie, dzięki którym wnętrze kuchni będzie się wydawało większe i bardziej przestronne.Lampy kuchenne wiszące ulokowane w stropie nie dostarczają doświetlenia miejsc roboczych, które są na ogół rozmieszczone pod ścianami . Wykorzystanie tylko światła ogólnego sprawi, że kuchnia będzie pełna niemiłych cieni. W związku z tym trzeba je dopełnić w specjalne źródła oświetlenia. Potrzebne jest równomierne oświetlenie blatów, kuchenki i zlewozmywaka, to znaczy punktów pracy, przy których przygotowujemy jedzenie. Najlepiej w owej roli sprawdzają się nienagrzewające się lampy halogenowe, albo LED-y umieszczane w otworach wyciętych w spodzie szafek wiszących. Wykorzystuje się także płaskie długie świetlówki instalowane w szczególnych oprawach wprost pod szafkami kuchennymi.W każdym budynku światło rozsądza nie tylko o nastroju wnętrz, lecz także o ich ergonomiczności. Zobacz też http://www.lampydodomu.pl/1299-oswietlenie-sufitowe http://lampydodomu.pl/1262-lampy-wiszace-do-jadalni-i-kuchni

element wystroju

Autor: Christopher Michel
Źródło: http://www.flickr.com

Sklepy z lampami pełne są rozmaitego gatunku światła. To, jakie oświetlenie przebierzemy do własnych pomieszczeń zależy nie tylko od rządzącej mody, lecz też od gustu posiadaczy domu. Ważna jest też sprawa poboru prądu. Ergonomiczność pomieszczeń i panujący w nich klimat uzależnione są od pojedynczych detali aranżacyjnych. Rozmyślny wybór sprzętów, dodatków tekstylnych, także dobre umieszczenie światła, to gwarancja efektywnego designu wnętrz, oraz odpowiedniego nastroju mieszkańców.