W jaki sposób wybrać lornetkę, żeby służyła nam długo?

przez | 16 marca 2022
zakupując tego typu sprzęt, chcemy, żeby działał nam długi czas. Abyśmy jadąc w jakieś miejsce na wycieczkę, mieli co zabrać ze sobą, żeby obserwować z bliska jakieś niespotykane zjawiska.
Zakupując lornetkę należy mieć w pamięci, aby nie kupować lornetki z powłokami rubinowymi.

lornetki
traktor

Autor: photobeppus
Źródło: http://www.flickr.com
Nie przydają się one do jakichkolwiek obserwacji, ponieważ bardzo często są to tanie zabawki. Powłoka rubinowa często pokazuje nieprawdziwe kolory oraz zmniejsza ilość gromadzonego światła. Można by je w łatwy sposób odróżnić od innych, gdyż można przeglądać się w tych lornetkach jak w lustrze. Najważniejszym parametrem, o którym powinniśmy pamiętać wybierając lornetkę, jest średnica obiektywu. Jeśli prowadzimy obserwacje astronomiczne lub w nocy, wybrać powinniśmy zoom przynajmniej 50 milimetrowy. W turystyce i polowaniach w dzień, doskonale sprawdzą się lornetki o obiektywie 30-42 milimetry. Ogromne powiększenie w lornetce nigdy nie jest dobre. Najlepiej będzie jeśli powiększenie będzie wynosiło 12-15 razy. Przy bardziej znaczącym powiększeniu zmniejsza się pole widzenia i jasność obrazu.
Idąc po taki sprzęt, najlepiej wziąć ze sobą suwmiarkę. Możesz w ten sposób zmierzyć średnicę obiektywu i sprawdź ją ze średnicą podawaną przez wytwórcy. Musisz ocenić ogólne wykonanie lornetki. Trzeba ścisnąć tubus przy obiektywie. Jeżeli zacznie on wyginać się, nie kupuj takiego sprzętu, gdyż nie będzie służyć ci zbytnio długi czas. Najlepsza będzie lornetka ciężka, jaka skonstruowana jest z aluminium albo metalowa. Metal często obity jest gumą. Na binokle lornetki powinieneś mocno nacisnąć.

Nie powinny uginać się i naciskając na okulary nie powinieneś sprzętu rozogniskować. Jeżeli lornetka ma w tubusie kurz albo ślady kleju, nie nabywaj takiego urządzenia.

Ten odnośnik do serwisu roll up 85×200 kieruje do niezwykle ciekawej witryny, która ma równie fascynujące informacje na opisywany temat.

Najlepsza lornetka w środku powinna być czarna.