Nowe możliwości filmowania i fotografowania z większych wysokości przy wykorzystaniu niedużych, sterowanych dronów

przez | 31 sierpnia 2022
Pojawienie się małych, mobilnych dronów, zwanych też inaczej kopterami, pozwoliło na całkowicie nowe, wcześniej niemożliwe do wykonania sposoby jeśli będzie chodzić o fotografowanie i filmowanie. Urządzenia te latają nawet kilka godzin bez lądowania, a steruje się je przy pomocy specjalnych pilotów.

www

Autor: Diriye Amey
Źródło: http://www.flickr.com

Równocześnie z samym dronem sterować również można kamerą czy aparatem, przez co można się skusić o wykonanie fantastycznych ujęć z nieco wyższej wysokości. Tego typu usługi zaczyna oferować coraz więcej firm które się zajmują fotografią i filmowaniem, między innymi także z tego powodu, że drony są coraz popularniejsze i ich ceny znacznie spadły. A chętnych na zdjęcia czy film z lotu ptaka jest coraz więcej, bo stanowią one naprawdę niezwykłą pamiątkę, drukarka do etykiet kurierskich do niedawna niemożliwą do wykonania- szczegóły. Ceny takich usług do najniższych jednak nie należą, bo wbrew temu, co niejednej osobie się wydaje, filmowanie z powietrza wymaga sporych nakładów finansowych i spełnienia szeregu koniecznych formalności.

drony

Autor: Raghavendra Bhat
Źródło: http://www.flickr.com

Porządny dron może kosztować nawet kilka tysięcy, lecz trzeba do tego doliczyć aparat fotograficzny oraz kamerę, a oprócz tego koszty serwisowania i napraw urządzenia. Oprócz tego należy posiadać odpowiednie zezwolenia i ubezpieczenie OC, jest ono konieczne w przypadku jeśli maszyna coś przypadkiem zniszczyła. Niezwykle ważną kwestią w przypadkach, gdy filmowanie odbywać się będzie w pobliżu lotnisk, jest otrzymanie zezwolenia na start od odpowiednich służb które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w powietrzu. Jest to niezwykle istotne, gdyż kolizja drona z samolotem mogłaby się zakończyć nawet poważną katastrofą. Przed imprezą do robienia zdjęć można wcześniej udać na miejsce i wszystko dobrze zaplanować (więcej na Należy w pierwszej kolejności określić miejsce lądowania, startu i trasę przelotów, ale powinno się także zapoznać się z występującymi przeszkodami, czyli drzewami, latarniami albo liniami energetycznymi. Przy planowaniu trasy trzeba unikać latania nad tłumem, gdyż przy awarii urządzenia mogłoby dojść do jakiegoś wypadku.