Nowe możliwości filmowania i fotografowania z większych wysokości przy wykorzystaniu niedużych, sterowanych dronów

przez | 26 lipca 2021
Pojawienie się małych, mobilnych dronów, zwanych też inaczej kopterami, pozwoliło na całkowicie nowe, wcześniej niemożliwe do wykonania sposoby jeśli będzie chodzić o fotografowanie i filmowanie. Urządzenia te latają nawet kilka godzin bez lądowania, a steruje się je przy pomocy specjalnych pilotów.

www

Autor: Diriye Amey
Źródło: http://www.flickr.com

Równocześnie z samym dronem sterować również można kamerą czy aparatem, przez co można się skusić o wykonanie fantastycznych ujęć z nieco wyższej wysokości. Tego typu usługi zaczyna oferować coraz więcej firm które się zajmują fotografią i filmowaniem, między innymi także z tego powodu, że drony są coraz popularniejsze i ich ceny znacznie spadły. A chętnych na zdjęcia czy film z lotu ptaka jest coraz więcej, bo stanowią one naprawdę niezwykłą pamiątkę, jeszcze do niedawna niemożliwą do wykonania- szczegóły. Ceny takich usług do najniższych jednak nie należą, bo wbrew temu, co niejednej osobie się wydaje, filmowanie z powietrza wymaga sporych nakładów finansowych i spełnienia szeregu koniecznych formalności.

drony

Autor: Raghavendra Bhat
Źródło: http://www.flickr.com

Porządny dron może kosztować nawet kilka tysięcy, lecz trzeba do tego doliczyć aparat fotograficzny oraz kamerę, a oprócz tego koszty serwisowania i napraw urządzenia. Oprócz tego należy posiadać odpowiednie zezwolenia i ubezpieczenie OC, jest ono konieczne w przypadku jeśli maszyna coś przypadkiem zniszczyła. Niezwykle ważną kwestią w przypadkach, gdy filmowanie odbywać się będzie w pobliżu lotnisk, jest otrzymanie zezwolenia na start od odpowiednich służb które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w powietrzu. Jest to niezwykle istotne, gdyż kolizja drona z samolotem mogłaby się zakończyć nawet poważną katastrofą. Przed imprezą do robienia zdjęć można wcześniej udać na miejsce i wszystko dobrze zaplanować (więcej na Należy w pierwszej kolejności określić miejsce lądowania, startu i trasę przelotów, ale powinno się także zapoznać się z występującymi przeszkodami, czyli drzewami, latarniami albo liniami energetycznymi. Przy planowaniu trasy trzeba unikać latania nad tłumem, gdyż przy awarii urządzenia mogłoby dojść do jakiegoś wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*