Aranżujemy dom: jak zestawiać ciekawe meble z dekoracjami?

przez | 13 kwietnia 2022
W przeszłości domy spełniały przede wszystkim rolę praktyczną: miało się w nich komfortowo żyć, a wyposażenie wnętrz miało sprzyjać utrzymaniu porządku. Dzisiaj przywiązujemy szczególną uwagę do aranżacji pomieszczeń, łącząc ze sobą wspaniałe meble oraz oryginalne dodatki. W jaki sposób robić to zaranie, żeby otrzymany rezultat był zgodny z aktualnymi trendami i miły dla oka?

Aktualnie wyjątkowo popularne w domowych wnętrzach są meble stylowe, a zatem nawiązujące do określonego nurtu artystycznego, lub do wskazanego regionu geograficznego. Najmodniejsze są meble prowansalskie, odznaczające się elegancją i lekkością stylu zarazem, meble w stylu skandynawskim, to znaczy proste i oszczędne formy, utrzymane w chłodnych kolorach oraz meble kolonialne, masywne, drewniane i mające w sobie nieco egzotyki.

mieszkanie

Źródło: flickr.com

Do mebli należy wybrać stosowne dekoracje, co w przypadku stylizowanych komód i stołów nie zawsze jest zadaniem prostym. Warto sprawdzić: ​. Nim zaczniemy nabywać dodatki dekoracyjne, ustalmy, w w jakiej tonacji zamierzamy mieć urządzone mieszkanie. Dobrze jest wybrać dwa-trzy kolory główne.

Ciekawy materiał? Jeśli jesteś tego zdania, to tak samo wciągające zagadnienia przeczytasz też we wpisie, który jest tutaj!

Na przykład do drewnianych, nieco surowych, mebli skandynawskich, najlepiej będą pasować przedmioty w chłodnych odcieniach szarości i błękitu, a białe meble prowansalskie można bez obaw połączyć z lawendą i odrobiną wiosennej zieleni, która ożywi całość.

kompas

Źródło: pixabay.com

Poza barwami, kluczowe są również wybrane desenie oraz materiały. Nawet najładniejsze meble stylowe stracą swój urok w otoczeniu zbyt sporej ilości pstrokatych dekoracji. Jeśli chcemy we wnętrzu zastosować jakiś deseń, najbezpieczniej jest zdecydować się na pojedynczy motyw: niech to będą niewielkie kwiaty, idealnie współgrające ze stylem prowansalskim, albo orientalne wzory, doskonale uzupełniające egzotykę i elegancję stylu kolonialnego.

Wybrane dekoracje powinny także należeć do tej samej klasy stylistycznej: wiejski wazon w kształcie konewki nie będzie dobrze się prezentować w zestawieniu ze świecznikiem w stylu glamour. Dekoracje dobieramy pod kątem stylu oraz tworzywa, z jakiego zostały zrobione. Warto sprawdzić naszą propozycję: kompas sekstans. Surowce naturalne, takie jak drzewo, czy wiklina, powinno się łączyć z innymi naturalnymi materiałami, nowoczesne szkło świetnie komponuje się natomiast z plastikiem lub stalą.