Jak zestawić sypialnię oraz salon w jedno pomieszczenie?

przez | 14 kwietnia 2022
Salon to to na ogół najbardziej szykowne wnętrze w całym domu – to tu przyjmujemy znajomych oraz oddajemy się relaksowi. Odmienny charakter ma sypialnia, która jest wyjątkowo intymnym otoczeniem, służącym przede wszystkim do odpoczynku i spędzania romantycznych momentów z partnerem.

Czy zestawienie tych dwóch funkcji jest możliwe? Oczywiście. Udowadniają to rozmaite projekty, w których sypialnia (sprawdź koniecznie – rama łóżka 160×200 – od sprawdzonego producenta) zostaje wykreowana właśnie w pokoju dziennym. Dodatkowo, producent mebli proponuje wiele ciekawych rozwiązań, które możemy zastosować w takich dwufunkcyjnych pomieszczeniach.

łóżko, pokój

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Sypialnia w salonie to przymus dla osób zamieszkujących kawalerki, mających jedno pomieszczenie dzienne, które musi spełniać kilka funkcji. Nierzadko na zabieg utworzenia w salonie strefy do spania decydują się również rodzice z większą gromadką dzieci, chcący przeznaczyć swój pokój dla najmłodszych. Mimo, że dystans między charakterem sypialni i salonu jest znaczący, da się go jednak złagodzić, korzystając z kilku prostych trików.

Istnieje kilka podstawowych trików na zaaranżowanie sypialni w salonie. Pierwszy z nich polega na oddzieleniu kącina nocnego od reszty części salonu za pomocą ściany działowej, tworzonej przeważnie z płyty gipsowo-kartonowej. Alternatywą dla tego rodzaju przepierzenia, niewiążącą się z dodatkowymi pracami remontowymi, ingerującymi w strukturę wnętrza, jest wykorzystanie w roli elementu dzielącego mebla o dużych rozmiarach, na przykład regału z książkami.

Na jego tylnej stronie można powiesić telewizor bądź pomysłowo pomalować powierzchnię, kreując niebanalną dekoracje. Jeśli nie mamy możliwości, by w dobitny sposób wydzielić dwie strefy, znaczący będzie wybór mebli. Najlepszym rozwiązaniem będą rozkładane meble tapicerowane.

pokój dzienny, salon

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie proponowane meble tapicerowane prezentują się niesamowicie estetycznie, natomiast funkcja rozkładania i możliwość dodatnia wygodnego materaca jak na tradycyjne łóżko, zapewnia wygodne warunki sypialniane. Producent mebli proponuje modele pasujące do różnych stylów. Nie są to już wyłącznie staromodne kanapy, lecz również eleganckie sofy, wręcz o charakterze biznesowych, po których w dzień nikt nie pozna, iż mogą służyć do spania.