Po co nam twardy dysk? – pogłęb swoją wiedzę o nowoczesnych technologiach

przez | 4 czerwca 2022
Komputer w dzisiejszych czasach to urządzenie tak powszechne jak sto lat temu pióro wieczne – narzędzie aktualnie już prawie w zaniku. Nie wiemy jakiego rodzaju narzędzi będziemy uniwersalnie używać w następnym wieku. Wiadomo jednakże, iż wymagania względem tych narzędzi rosną. Lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na funkcjonalne komputery niezmiernie prędko przetwarzające dane, co w znaczący sposób oddziałuje na komfort pracy.

Pewnym z w najwyższym stopniu istotnych jest dysk komputera – urządzenie w jakim zapisane są wszystkie dane, łącznie z systemem operacyjnym. Obecnie mamy do dyspozycji 2 odmiany tego typu przyrządów: starszy dysk talerzowy oraz nowsze dyski SSD. Obydwa rozwiązania mają swoje niedociągnięcia a także pozytywy. Należy zatem wiedzieć do czego potrzebny nam będzie ten dysk.

dysk twardy

Autor: WD
Źródło: WD

Jeśli zależy nam na dużej pojemności, wiemy iż przechowywać będziemy duże pliki, najpoprawniej byłoby zdecydować się na HDD. Z kolei jeżeli pojemność dysku ma dla nas mniejsze znaczenie, warto rozważyć nabycie nowszej technologii. Dyski SSD wyróżniają się małymi rozmiarami oraz dużą prędkością pracy jak też znacznie większą wytrzymałością na uszkodzenia fizyczne. Niestety, także mniejszą pojemnością. Jednak dziś w zastosowaniach biurowych ilość miejsca na dysku twardym na którym pracujemy ma corazto mniejsze przesłanie, albowiem większą część danych gromadzimy i tak na serwerach dalekich od naszego biureczka.

Naturalnie nawet jeżeli przewidzimy, że nie chcemy trzymać informacji w tak zwanej chmurze możemy zastosować podejście hybrydowe, to znaczy dyski SDD spożytkować jako miejsce gdzie będzie zainstalowany system operacyjny a także inne niezbędne oprogramowanie. Z kolei rezultaty naszej pracy można gromadzić na dysku zewnętrznym talerzowym podłączonym do komputera z pomocą kabla USB. Dyski SDD sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest cicha praca a także niewielkie rozmiary.

Wspomniano w tym artykule o serwerach. Zagadkowe to słowo znaczy narzędzie o dużej pojemności do którego podłączone są przeważnie zdalnie inne komputery. Do efektywnego działania tychże urządzeń niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie. Tak samo jak w domowym komputerze do wyboru mamy oprogramowanie Windows oraz Linux. Należy przyznać, że program do dokumentacji technicznej typu Linux Server jest zdecydowanie bardziej rozpowszechnione ze względu na jego większą elastyczność a także większe bezpieczeństwo.