Co tak właściwie znaczy dobra?

przez | 15 lutego 2023
Wyposażanie każdego wnętrza jest trudnym zadaniem. Bez względu na to czy bierze się za to osoba doświadczona, czy osoba, która ma styczność z tym tematem po raz pierwszy. Celem jest za każdym razem właściwe urządzenie pokoju lub całego domu. Co jednak oznacza dobra aranżacja wnętrz? Jakie wyznaczniki warto wziąć pod uwagę?

pokój

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie ważną ideą, kryjącą się za udanymi projektami jest skomponowanie aranżacji do funkcji wnętrza. Co to oznacza? Oznacza to mianowicie, że odmienne urządzisz sypialnię i salon. To w pewnym sensie oczywiste, bo łóżko z pewnością wstawisz do sypialni, a stolik do kawy i zestaw wypoczynkowy rozstawisz w pokoju gościnnym.

jadalnia

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Ale do tych najbardziej oczywistych założeń trzeba dodać również kolejne, mniej oczywiste. Dobrym przykładem będzie tutaj ubarwienie pokoju. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że różne pomieszczenia powinny być odmiennie zaaranżowane kolorystycznie. Przykładowo, w w pokoju do spania musisz wybrać raczej na barwy, które sprzyjają wypoczynkowi. Dobry będzie w tym miejscu jasnoniebieski, zieleń czy barwy uniwersalne. Za to w pokoju gościnnym powinieneś wybrać ostrzejsze barwy.

Kolejna istotna sprawa to konieczność wyposażenia mieszkania na choćby kilka lat użytkowania. Zdarza się, że nowa aranżacja wnętrz niekoniecznie wywołuje powalające wrażenie (świetne porady na tej stronie). Po jakimś czasie jednak okaże się, że zakochasz się w niej odkrywając, jak komfortowo Ci się funkcjonuje w pomieszczeniu. Natomiast te projekty, które powalają na pierwszy rzut oka, mogą się wydawać mniej udane przy lepszym poznaniu.

Trzecia sprawa, możliwe, że najważniejsza to dotyczy tego, czy dobrze się czujesz w nowo urządzonym wnętrzu. Dotyczy to zarówno do kwestii wizualnych, jak i praktycznych. W niektórych sytuacjach nawet niełatwo precyzyjnie określić, dlaczego w jednym pokoju czujemy się świetnie, a w innym nie najlepiej. Dlatego właśnie aranżacja (Zobacz więcej: aranżacja wnętrz kraków) wnętrz wymaga perfekcyjnego wyczucia a często też sporego doświadczenia.