Czy dobrze korzystać z taśmy led? Jakie mamy możliwości z tym związane?

przez | 27 stycznia 2023
Coraz więcej osób wykorzystuje taśmy z oświetleniem led. Kiedy bardziej wdrożymy się w temat zauważymy, iż osiągalne są bardziej znaczne możliwości jak taśma led z zasilaczem. Jeżeli pragniemy z tego korzystać musimy pamiętać, iż nieodzowna jest półka, jaka nie jest podatna na wilgoć. Nie ma również zagrożenia zerwania taśmy led przez ostre przedmioty. O czym należy pamiętać? Jak to zrobić?

Taśmy na pewno najlepiej wyginać pod kątem prostym, bardzo dobrze je prowadzić po łuku. Jak planujemy poprowadzić taśmę w całym pomieszczeniu wzdłuż sufitu, to najprościej ją podzielić na proste odcinki, jakie będą złączone przewodami w miejscach, w których taśmę należy wygiąć pod kątem 90 stopni lub większym. Gdy taśma będzie pasować i jej długość jest odpowiednia, to przychodzi czas, ażeby połączyć ją z zasilaczem. W dziedzinie modeli jednokolorowych z taśmy wyprowadzić powinniśmy dwa przewody, czerwony, który jest plusowy oraz czarny (czyli minus).

taśma led

Autor: SparkFun Electronics
Źródło: http://www.flickr.com

Kolory przewodów są bardzo ważne, nieprawidłowe podłączenie może uszkodzić taśmę. Jak możemy złączyć taśmę z zasilaczem? Najprościej skręcić ze sobą przewody pamiętając o kolorach, czyli czerwony z czerwonym i czarny z czarnym. Należy je zabezpieczyć za pomocą taśmy izolacyjnej, pamiętając, że pary przewodów nie powinny mieć styczności ze sobą w żadnej chwili ().

Interesujący artykuł? Jeśli tak myślisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, ponieważ w witrynie (http://www.nihilnovistudio.com/swiece-naturalne), którą tutaj znajdziesz, również jest coś wartościowego!

To z tego powodu, że ewentualne zwarcie bez wątpienia może uszkodzić taśmę i zasilacz. Takiego typu połączenie nie będzie jednakowoż zbytnio stabilne, lepiej użyć kostek do przewodów elektrycznych owiniętych taśmą izolacyjną albo połączenie lutownicze. Niekiedy zdarzają się trudności, ponadto co możemy wykonać jeśli mamy kawałek taśmy 2m, bez żadnych przewodów? Na taśmie są gniazda lutownicze, natomiast każdy z odcinków ma gniazdo plus oraz minus z każdej strony.

Dosyć ważne jest, ażeby zasilać taśmę jedynie z jednej strony, nie można doprowadzić napięcia przewodami z początku taśmy i następnymi przewodami na samym końcu taśmy. Jak chodzi o podłączenie to są do wyboru dwie opcje (softled.pl/pl/c/Diody-LED/47). Możemy więc przylutować przewody do taśmy albo użyć już gotowego konektora. Lutowanie będzie bardziej wytrzymałe, nie każdy jednak ma własną lutownicę. Konektor starczy do zapewnienia odpowiedniej pracy taśmy, nie wpłynie negatywnie na jej trwałość.