Moment na przełom- mieszkanie dla starszego dziecka

przez | 2 lutego 2023
Gdy nasze maleństwo przychodzi na świat, najczęściej sypia z nami. Dorośli są spokojniejsi, jeśli wiedzą, że dzieciątko jest tuż obok nich. I w ten sposób, urządzany od miesięcy, pokój dla dzidziusia stoi nieużywany. Kolorowe mebelki zbierają kurz, a w kołysce urzędują zabawki. Ale ten stan rzeczy nie będzie trwał długo. Prędzej, czy później pociecha przeniesie się do własnego pokoiku. A potem zdecydowanie zażąda wymiany wystroju.

tapczan

Autor: Helene Valvatne Andås
Źródło: http://www.flickr.com
Raczej nie myślimy, że nasze nastoletnie dziecko będzie chciało przebywać w pokoju, gdzie na ścianach są postaci z bajek. W tym wieku jest to wręcz niedopuszczalne. Stąd też jeśli nasza pociecha jest już na tym etapie dojrzewania, musimy jej zapewnić właściwe warunki życiowe.

W pierwszej kolejności, musimy pomówić z dzieckiem, jak ono widzi swój pokój. Nie starajmy się narzucać swojego zdania, ponieważ tym sposobem może stracić zupełnie jego zaufanie. Jeżeli jego wizja jest akceptowalna, to możemy zacząć remont. Rzecz jasna, nie w każdym przypadku musimy iść na ustępstwa. Jeśli nastolatek zapragnął wymalować cały pokój czarną farbą i zawiesić sobie nad łóżkiem trupią czaszkę, to zdecydowanie należy odmówić. Ale już z kolei na plakaty ulubionego aktora możemy spokojnie wyrazić zgodę.

Przejdźmy się z dzieckiem do sklepu po meble. Ono też musi wziąć udział w tym całym remoncie. W wielu sklepach są już całe zestawy do pokoju dla dziecka, jak również młodzieżowe meble młodzieżowe wójcik tapczany (do nabycia na ), czy łóżka. Nie zapomnijmy, by wybrać porządny materac, po to aby zapewnić dzieciakowi spokojny i zdrowy sen. Pozwólmy mu wybrać wszystkie dekoracje. To w końcu ono będzie w tym pokoju spędzać całe dnie, więc nawet jeśli coś niezbyt przypadło nam do gustu, nie niszczmy mu radości.

Jeśli pozwolimy naszemu dziecku czynnie uczestniczyć we wszelkich pracach, jak również podejmować decyzje, które dotyczą aranżacji, na pewno wpłynie to bardzo dobrze na jego rozwój. Nasza pociecha poczuje się doceniona. Będzie wiedzieć, że szanujemy jej zdanie, a to bez wątpienia opłaci się w przyszłości.