Jak urządzić wybrane pomieszczenia wielkiego budynku mieszkalnego, aby stał się on bardziej kameralnym

przez | 14 lutego 2023
Kto bywa zameldowanym w niewielkim mieszkaniu w bloku bardzo często marzy o tym, aby skromna przestrzeń mieszkalna choć trochę się powiększyła. Jeżeli dodatkowo w familii ma się pojawić nowy członek, to niezbędne będzie dodatkowe miejsce dla maleństwa. Przydałby się także osobny pokój dla starszej siostry, aby rodzeństwo nie musiało gnieździć się w jednym pomieszczeniu.

jadalnia

Autor: James Buck
Źródło: http://www.flickr.com
A w przypadku dużej różnicy wieku lepiej zrezygnować z kolektywnego pokoju dla rodzeństwa, aby uniknąć ewentualnych kłótni. Z kolei osoby mieszkające w ogromnym domu wielorodzinnym, położonym na wsi, posiadają całkiem różne problemy.Dom i wnętrze ogromnego budynku tworzy tak samo duże wyzwanie dla posiadaczy, w tym również to pieniężne (przejrzyj pełną propozycję pod adresem). Skoncentrujmy się jednak na bardziej przyjemnych rzeczach, to jest tych związanych z wyposażaniem samego wnętrza. Z racji tego, że zajmuje ono spore przestrzenie, to pani domu będzie pragnęła, by stały się bardziej kameralne. Z kolei gospodarz najprawdopodobniej w ogóle nie zwróci na to swojej uwagi.Duży korytarz można przyozdobić dużymi donicami z egzotycznymi kwiatami. Kiedy niewielkie okna będą dawać zbyt mało światła słonecznego, to można z powodzeniem ustawić staroświeckie meble tuż pod ścianą. Istotnie zmniejszą one powierzchnie i sprawią, że korytarz nie będzie już więcej świecił pustkami. A sam stuleni wygląd mebli zostanie zatuszowany przez niewielki mrok. Można także w kącie ustawić szykowną szafkę na sandały (nawet przydatna strona, dobrze odwiedzić). W tym wnętrzu zabronione będą rzecz jasna lustra i zbyt jasne światło.Natomiast w salonie liczącym sobie ponad 40 metrów kwadratowych trzeba postawić kilkuosobową sofę i zatroszczyć się o pozostałe miejsca do spoczynku. Można zakupić pufy (zobacz pufa do toaletki) w kratkę lub drewniane krzesła. Należy jednak mieć na względzie to, że sam środek tego pokoju powinien pozostać niezagracony, co w przypadku odpowiedniego ustawienia wszystkich mebli nie powinno wpływać na optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej.

aranżacja pokoju

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
I tak w nieskończoność można byłoby jeszcze wyliczać poszczególne pomieszczenia i ich wyposażenie, ograniczmy się zatem do wniosków. Aby dom i wnętrze zamieszkanego przez naszą rodzinę olbrzymiego budynku zachęcało do zatrzymania się u pana i pani domu na dłużej, trzeba zakupić nieco więcej sprzętów i więcej roślin doniczkowych. Poza tym oszczędnie obchodzić się ze sztucznym światłem i oczywiście kierować się zasadą umiaru podczas wieszania luster na murach.