Czy istnieją jakieś sposoby na przywrócenie do dawnej świetności wiekowych już podłóg w starym budownictwie? Czy opłaca się je od razu zmieniać na nowe?

przez | 15 stycznia 2023
Kupno domu to ważna decyzja. Z jednej strony jesteśmy zadowoleni i z nadzieją podchodzimy to tego przedsięwzięcia, z innej strony trzeba nastawić się na sporo pracy. Tym bardziej jak kupiliśmy taki dom, jaki wymaga trochę remontów. Aby przyśpieszyć trochę pracę jak również zmniejszyć koszty związane z doprowadzeniem wszystkiego do stanu takiego, który da nam możliwość wprowadzenia się warto część rzeczy odnowić.

Szczególnie w przypadku podłóg może to być tańsze niż ściąganie starych oraz kładzenie nowych. W jaki sposób zatem zająć się renowacją podłóg zrobionych z często spotykanych w starszych domach surowców?

renowacja podłogi

Autor: Serendigity
Źródło: www.flickr.com

Czasem w przedpokoju dużych domostw możemy natrafić na posadzkę zrobioną z lastryko. Po długim czasie użytkowania podłoga wykonana z surowca mającego przypominać granit (kopalnia granitu Strzegom) na pewno nie wygląda dobrze. Będzie nas korciło by się jej pozbyć, lecz musimy wiedzieć, że renowacja lastryko daje doskonałe efekty. Będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Warto znaleźć ekipę, jaka zrobi szlifowanie lastryko (przejdź do info tutaj: w link: ). W konsekwencji dostaniemy podłogę o pięknej, błyszczącej powierzchni, jaka posłuży nam jeszcze bardzo długie lata. Musimy bowiem mieć świadomość tego, iż posadzki takie są bardzo wytrzymałe w związku z tym także ekonomiczne.

Kolejnym typem podłogi najczęściej spotykanej w starszych domach jest parkiet z drewna. Żeby czasem nie wpadło nam do głowy zrywać go oraz zmieniać na wykonane z tworzywa sztucznego panele z marketu budowlanego. Jeżeli drewno zachowało się w świetnym stanie, nie zostało bardzo uszkodzone przez kołatka grasującego w drewnie, to nie ma najmniejszego sensu pozbywać się tego typu podłóg.

cyklinowanie

Autor: Kopp
Źródło: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe

Nawet jeżeli część klepek jest mocno poniszczona to możemy wymienić je i dobarwić odpowiednim kolorem barwnika do reszty parkietu. Zmienione deski nie będą się w takim wypadku tak odznaczały. Trzeba wiedzieć, iż odtworzenie tego typu podłogi w całości z prawdziwego drewna kosztowałoby nas mnóstwo pieniędzy, znacznie więcej aniżeli odnowienie wysłużonej podłogi – najnowsza oferta: realizacje stronę: – > się więcej: : do strony – > . Musimy znaleźć firmę, jaka zajmuje się cyklinowaniem drewnianych parkietów. Można także samemu zapłacić za wynajęcie maszyny do cyklinowania i spróbować swoich sił. Wyszlifowana i ładnie polakierowana podłoga będzie się prezentować zupełnie jak nowa.