Kieliszki do wina, nalewek, koniaku to istotna część wyposażenia mieszkania

przez | 17 grudnia 2022
W którym kieliszku serwować czerwone wino, a w jakim białe wino? Po czym rozpoznać szkło do koniaku oraz likieru? Sprawdź, czy wiesz, w jakim szkle serwować przeróżne napitki. Znajomość stołowego savoir vivre zapewni właściwą oprawę nie tylko w czasie spotkania przy drinku z kolegami, ale też podczas kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Tak samo jak „szata zdobi człowieka”, tak szkło wino lub nalewkę. Dekoracyjne szkła, oprawione w ornamenty wykonane z brązu pokrytego srebrem. Oryginalne kieliszki do koniaku, kieliszki do win z motywem winorośli, bądź szkła do szampana ze stylizowanymi sercami, uprzyjemnią wieczerzę z kompanami lub kameralny koniec dnia przy kominku. Degustatorzy wina wiedzą, że wino czerwone, białe i szampan pije się w rozmaitych szkłach. Ich typ zależy głównie od tak zwanego bukietu wina, który to wydobywa kieliszek w stosownym kształcie.

Wino czerwone wymaga dużych, szerokich kieliszków, by stykało się z powietrzem na jak najogromniejszej powierzchni. To „otwiera” wino. Białe wino potrzebuje mniejszego szkła, o węższym kielichu ażeby bardziej skondensować aromat. Szkła do wina powinny być wykonane z przezroczystego szkła, tak żeby odcień napitku był widoczny. Szkło musi być delikatne, ażeby można było ogrzać wino ciepłymi dłońmi, dla wydobycia pełni zapachu. Nóżka winna być dosyć długa ażeby móc za nią złapać, gdy wino jest dostatecznie ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest nie jest wskazane. Gabaryt szkła musi być na tyle duży by umożliwić zakręcenie winem celem wydobycia pełni zapachu. Warto przypomnieć, iż kieliszki napełnia się winem do 1/3 pojemności.

Szkła do wina białego. Idealny kieliszek do wina białego ma wysoką nóżkę oraz jest cienki. Czasza posiada kształt tulipana z łagodnie odchylającymi się krawędziami. Jest mniejszym aniżeli szkło do czerwonego wina gdyż białe wino nie wymaga na swej powierzchni dużego kontaktu z atmosferą. Wino białe zasadniczo ma łagodny zapach, który mógłby „zgubić się” w wielkim kieliszku. Nowa promocja: kieliszki do koniaku.

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Kieliszki do win musujących. Kieliszek smukły, zwężający się ku górze. Tenże kształt pozwala spostrzec musowanie a także powoduje, że bąbelki nie uciekają nazbyt szybko. Kieliszki takie można nabyć także w sklepie on-line.

Nie zastanawiaj się: przejdź do serwisu pojemniki do zgrzewu, aby poznać uzupełniające info na prezentowany w artykule zagadnienie. Oczekujemy na twoją opinię!

W tym celu należy wystukać w wyszukiwarkę zwrot: kieliszki do koniaku bądź kieliszki do nalewki Krosno. Cała oferta znajduje się tu: piękne kieliszki do nalewki krosno.