Co to jest tzw. sieciowy przełącznik?

przez | 19 stycznia 2023
Przełącznik sieciowy to urządzenie, jakie służy do przekazywania ramki pomiędzy segmentami sieci z równoczesnym doBorem gniazda przełącznika, na jaki jest ona przekazywana.
Switch jest to urządzenie niesłychanie ważne dla prawidłowego a także efektywnego działania sieci, stąd każdy administrator sieci, przede wszystkim firmowej, musi orientować się w jego walorach jak też użyciach.

Gdy switche będą w większej ilości złączone z sobą, mogą wykreować dosyć dużą ilość praktycznych połączeń. Zwięźle mówiąc, jest to niezwykle przydatne, wydajne oraz zaawansowane narzędzie, które znajdzie wykorzystanie w wielu sieciowych rozwiązaniach, tak w niewielkich firmach, jak również większych korporacjach.
prezentacja nowoczesnej drukarki

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Dobierając należyty dla wymogów klienta switch, trzeba kierować uwagę na parę ważnych elementów, które mają dość duży wpływ na koszt przyrządów oraz ich działanie. Z pewnością powinniśmy kierować uwagę na budowę przełącznika. Fundamentalna będzie w tym miejscu ilość portów, także jakość wykonania obudowy (wytrzymałość). Jeżeli klient ma w planach połączenie z sobą dużej liczby urządzeń sieciowych, wówczas powinniśmy wybrać switch o jak największej ilości gniazdek. Tak zwane przełączniki inteligentne mają więcej możliwości konfiguracji, dzięki czemu użytkownik jest w stanie dobrać je do własnych indywidualnych preferencji. Z kolei najbardziej profesjonalną możliwość stanowią na pewno zarządzane przełączniki.

Umożliwiają one klientowi wprowadzenie wielu różnych konfiguracji, tak by narzędzie zostało stuprocentowo dobrane do konkretnych oczekiwań. Najczęściej opcje te mogą być zmieniane poprzez przeglądarkę.