Parę wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

przez | 4 listopada 2022
komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Żeby dobrze działały, należy się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki poniższym wskazówkom można by zdobyć kolejny stopień wtajemniczenia, ponieważ mógłbyś stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy.

Czy prezentowany wątek Cię zaciekawi? Wejdź również na pomocne informacje (https://rfid.zone/czy-mozna-identyfikowac-siano/) mające równie istotne dane, które zapewne kompletnie Cię wciągną.

Mogą one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszystkie aktualne istniejące połączenia razem z ich stanem.

Wyrażony zostanie również docelowy adres IP oraz numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie powinny być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz trzeba niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasami na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.