Jak urządzić wąski i mały salon aby nie przytłaczał ale był punktem do miłego odpoczynku.

przez | 26 lipca 2021
Salon bywa wizytówką wszelkiego domu. To właśnie tu najchętniej odpoczywamy i spędzamy czas w gronie najbliższych. Prawidłowe urządzenie pokoju o dużym metrażu bywa łatwiejszym zadaniem niż urządzenie małego. Obojętnie od tego, ile metrów mamy do dyspozycji, salon dzienny winien być lokum reprezentacyjnym i widnym. I jak urządzić wąski pokój? Niewielkie salony powinny być bardzo mądrze urządzone, tak by rezydowanie w nich było wygodne i funkcjonalne. Meble do małego pokoju mają ogromne znaczenie. Niskie meble sprawiają, że pomieszczenie staje się optycznie wyższe.

meble

Autor: Post Memes
Źródło: http://www.flickr.com

Meble o podobnej wysokości wizualnie porządkują przestrzeń a także poszerzają perspektywę. Szeroki i duży regał można postawić przy krótszej ścianie, dzięki czemu salon będzie miał korzystniejsze proporcje. Do małego pokoju warto wybrać wielofunkcyjne i rozkładane meble na przykład stoliki z szufladkami albo pufy ze schowkami. W ten sposób można zaoszczędzić trochę miejsca. Stół, z racji tego, że jest to mebel (meblemagnat.pl) niezbędny, powinien znajdować się w każdym, nawet niewielkim mieszkaniu. Doskonały przykład: przypadku niedużych możliwości aranżacyjnych możemy kupić wzory składane lub wybrać stolik kawowy. Podaż osiągalnych stolików na bieżącym rynku jest bardzo duża, dzięki czemu bez problemu dobierzemy mebel (meblemagnat.pl) odpowiedni do każdego wnętrza. Drzwi i podłogi nie powinny przyciągać naszego wzroku. Warto zdecydować się na gładkie wzory. Ponadto drzwi z przeszkleniami optycznie dodadzą przestrzeni. Jasne barwy ścian w salonie optycznie powiększą go, a również dodadzą przekonania czystości a także przejrzystości. Lecz nie wszystkie barwy powodują, że efekt ten osiągniemy.

meble systemowe

Autor: ABRA
Źródło: ABRA

Ciepłe jasne barwy, jak żółć, mogą spowodować całkowicie odwrotny efekt. Urządzając niewielki pokój, trzeba rozważyć chłodne kolory takie jak szarości, błękity i oczywiście ponadczasową biel. Lampy wiszące przeważnie zalecane są do dużych pokoi. Do niewielkiego salonu lepiej wybrać lampy z kloszami otwartymi w kierunku sufitu. Światło padające skierowane na sufit wizualnie podwyższy go. Planując oświetlenie pamiętajmy, że małe pomieszczenia nie lubią chaosu i urozmaiceń. Z tego względu wszystkie lampy znajdujące się w salonie winny być utrzymane w tym samym stylu.