Najbardziej istotne właściwości ręczników

przez | 18 października 2021
Pomimo, że każde ręczniki zużywają się w trakcie ich eksploatacji, warto zwracać uwagę na to, jak są skonstruowane i wykończone, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej. Ze względu na schludną rolę jaką spełniają ręczniki w toalecie, dla kupującego ważną funkcję odgrywa estetyka. Większa część z nas potrzebuje, aby ręcznik był porządny i ozdabiał nasze wnętrza. Ozdoba może być w postaci wyciskania, haftu na tkaninie podstawowej, lub bordiury żakardowej. Własności użytkowe ręcznika są równie ważne, jak jego prezencja.

ręczniki bawełniane

Autor: Joanna Poe
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku ręczników winniśmy zwrócić wyjątkową uwagę na ich chłonność, żeby po kąpieli dobrze się wytrzeć. Przy kupnie ręcznika trzeba zwrócić uwagę na skład surowcowy. Najlepsze ręczniki to ręczniki z bawełny (oto świetne przykłady). Następną ważną kwestią są posiadane certyfikaty. Niezwykle znany i rozpoznawalny to certyfikat bezpieczny dla latorośli, albo bezpieczny dla osesków. Ten ostatni przyznaje się wyrobom spełniającym najostrzejsze wyznaczniki.

Pętelki ręcznika odpowiedzialne są przede wszystkim za wchłanianie wilgotności. Najprzyzwoiciej sprawdzają się tu pętelki sporządzone z wysokiej jakości bawełny długowłóknistej. Znacząca jest także długość, również grubość pętelek. Im są cieńsze i gęściej utkane, tym ich skuteczność jest większa, a ręcznik charakteryzuje się wyższą chłonnością. (Ręczniki frotte) Materiał (narożniki tapicerowane) pod pętelkami służy magazynowaniu wilgotności. Wąskie pętelki wchłaniają wodę, jaka następnie wędruje do tkaniny pod nimi. W związku z tym podstawa ręcznika sporządzona jest zwykle z grubszych nici, by ręcznik porządnie chłonął i przechowywał wilgoć.

Najlepiej jeśli wykonane są one z właściwej formy, najlepiej długowłóknistej bawełny.

Jeżeli zaintrygowała Cię omawiana w niniejszym poście tematyka, zobacz treść na witrynie (https://iltex.pl/), którą najprawdopodobniej także uznasz za pomocną.

Ręczniki na plażę winny różnić się od tych stosowanych na co dzień w domu. Musi być większy od typowych ręczników. Jest to bardzo znacząca funkcja, gdyż często używamy go także jak koca. Otulamy się nim także po wyjściu z wody, więc jego wielkość zezwoli nam prędzej wyschnąć. Grubość ręcznika plażowego nie powinna być nazbyt duża. Ręcznik powinien przede wszystkim spełniać swoją zasadniczą funkcję, czyli absorbować wodę. Toteż im większa gęstość skręcenia ręcznika, tym przyzwoiciej.