Oryginalne sposoby oświetleniowe – nowości obecnych czasów

przez | 5 lutego 2023
Oświetlenie LED to jedne z największych osiągnięć w sferze oświetlenia w dzisiejszych czasach. Wykrycie nowej energii elektrycznej. Występują w postaci zarówno żarówki, jaki i lamp z wkomponowanymi już diodami led. Zważywszy na swoje liczne zalety cieszy się sporą sławą, bo w szczególności to energooszczędne źródło światła dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Oświetlenie ledowe

Autor: David Mellis
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawową zaletą jaką spełnia oświetlenie LED to jego ekologiczny oraz energooszczędny charakter. Diody nie obejmują rtęci, co je wyróżnia od typowych żarówek, a przy tym jeszcze da się oszczędzić dużo pieniędzy przy comiesięcznych rachunkach. Posiadają malutkie rozmiary i dobrą odporność na uszkodzenia maszynowe, wilgoć oraz niską temperaturę, co pozwala na zastosowanie ich w różnych miejscach.

Oświetlenie LED to również bezpieczeństwo, ponieważ nawet przy bardzo długim czasie świecenia nie rozgrzewa się. Pomniejsza się przez to zagrożenie wystąpienia pożaru, co znakomicie można zauważyć w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy światełka ledowe dekorują nam choinkę. Następną zaletą tego oświetlenia jest obszerny wachlarz wyboru koloru światła. Nie ma potrzeby stosowanie dodatkowych filtrów chcąc otrzymać określoną barwę. Diody nie wymagają dużej ilości prądu przy włączeniu, a częste włącznie oraz wyłączanie nie skraca ich żywotności. Światło również nie gaśnie gwałtownie, ale stopniowo traci swoją moc.

Oświetlenie sufitowe led

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy dostrzeżemy taką sytuację, będzie to sygnał, że wkrótce musi nastąpić wymiana oświetlenia. Typowa żywotność tego typu oświetlenia waha się od 30 do 100 tysięcy godzin, jako że odznaczają się bardzo wysoką sprawnością w przetwarzaniu energii na światło. Niestety, oświetlenie LED posiada również defekty, które wypada wziąć pod uwagę decydując się na ten sposób oświetlenia. Jest uczulone na przepięcia, nie sprawdza się wystarczająco dobrze we współpracy ze ściemniaczami oraz gdy do czynienia mamy z bardzo dużą temperaturą. Jednak, ważną z wad jest ta, że to drogi zakup.

Decydując się na oświetlenie LED, musimy poznać zarówno defekty jak i plusy, a nie inspirować się samą ceną, która jest wysoka. W tym przypadku, długotrwałość i dodatkowo energooszczędność przekład się na koszty połączone z zakupem.