Kuchnia: jak wykreować funkcjonalną przestrzeń

przez | 17 maja 2022
Małe i duże, otwarte i zamknięte, tradycyjne i nowoczesne. Projekty na kuchnię można zwielokrotniać bez końca. Funkcjonalna kuchnia, w której gotowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze może zaistnieć także w Twoim mieszkaniu.

zobacz szczegóły

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
W poniższym artykule radzimy, jakim sposobem zaprojektować pomieszczenie odpowiadające Twoim indywidualnym wymogom. W trakcie projektowania wnętrza kuchennego kluczowe znaczenie ma jej ergonomia, z tej przyczyny dobry projekt winien być przygotowany zgodnie z wytycznymi funkcjonalności. Wydzielenie specjalnych rejonów kuchni zagwarantuje wygodę jak też łatwość użytkowania. Odpowiednio umeblowana kuchnia jest sercem mieszkania, w którym skupia się życie rodzinne i razem spędza się dużo czasu. Warto dołożyć starań, by skonstruować kuchnię, w jakiej będziesz czuł się komfortowo, a kucharzenie stanie się przyjemnością bądź – w najgorszym razie – bezbolesnym obowiązkiem.

Farba Kuchnia-Łazienka

Autor: Śnieżka
Źródło: Śnieżka

Winieneś zaaranżować przestrzeń kuchenną biorąc pod uwagę swoje obyczaje oraz styl życia. Musisz wiedzieć, co jest dla ciebie najistotniejszym, wtedy swobodniej przyjmiesz albo wykluczysz niektóre wyjścia, łatwej wyjaśnisz architektowi czy też sprzedawcy w markecie budowlano-remontowym, jakie masz oczekiwania. Ergonomiczność we wnętrzu kuchennym to podział pomieszczenia (zobacz skleposwietlenie.pl) na strefy praktyczne. W każdej kuchni można wydzielić kilka głównych rejonów: spiżarniany (spiżarnia, schładzarka, zamrażarka), zmywania i wstępnego przygotowania (rejon zlewu), szykowania potraw (blaty kuchenne ), i strefa gotowania (piekarnik, grill a także inne narzędzia do obróbki cieplnej).

Naczelną regułą jest rozlokowanie tych rejonów w pomieszczeniu kuchennym w ten sposób, ażeby móc swobodnie i płynnie przechodzić od pierwszego etapu przyrządzania posiłków do ostatniego (link do strony). Rzecz jasna, kiedy przechodzi się od założeń teoretycznych do rozplanowania w rzeczywistej kuchni, zazwyczaj poszczególne funkcje z następujących po sobie rejonów nakładają się oraz przenikają się wzajemnie. Pamiętaj niemniej jednak, że istotniejszym niż sztywne trzymanie się zasad ergonomii jest to, abyś dobrze czuł się w swojej własnej kuchni. Od każdej reguły bywają wyjątki, powinieneś tylko całkowicie świadomie decydować się na nie. Stolik oraz blaty kuchenne – nieważne z jakiego materiału będą stworzone – powinny być proste do czyszczenia oraz odporne na zarysowania.