Jak zrobić projekt kuchni, żeby była wygodna, funkcjonalna i praktyczna

przez | 4 marca 2022
Podczas projektowania swojej kuchni należy zwrócić uwagę na parę ważnych spraw. Jedną z najważniejszych, chociaż przez sporo osób nieco lekceważonych, jest wybranie kuchennego blatu. Taki blat pełni niezwykle istotne zadanie, bo przecież na nim właśnie trzyma się większość urządzeń i sprzętów kuchennych, a także przygotowuje posiłki.

kliknij i zobacz więcej

Autor: Philipp Rudloff
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu przede wszystkim musi on być solidny i trwały, lecz nie można także zapomnieć o tym, że ma ładnie wyglądać. Blat jest uzupełnieniem szafek i powinien być odpowiednio do nich dobrany. Jaką ma mieć kolorystykę, czy będzie kontrastował z kolorystyką mebli, czy też pozostanie dobrany odcieniem – to zależeć już będzie od osobistych upodobań osoby projektującej

Kuchnia, zlewozmywak Salsa z ociekaczem

Autor: DEANTE
Źródło: DEANTE

zestaw. Wybór blatów jest na tyle duży, że bez problemów uda mu się znaleźć odpowiedni dla siebie. Pamiętać trzeba tylko o tym, żeby zamawiany blat był wykonany z odpowiedniego materiału, a także blat (zobaczysz tu)ał odpowiednio złączony. Ma to duże znaczenie tam, gdzie może się pojawić woda, czyli przykładowo przy zlewozmywakach.

Najczęściej spotykane blaty do kuchni są zrobione z grubszej wiórowej płyty pokrytej laminatem. Ich ogromną zaletą jest stosunkowo niska cena, a dodatkowo spora ilość dostępnych wzorów i kolorów. Laminowane blaty są odporne na działanie wysokich temperatur, wytrzymują do około dwustu stopni, więc bez większej obawy da się na nich postawić garnek z gorącą wodą.

Prosto się je również czyści, natomiast ich zasadniczą wagą jest to, że przy niedokładnym zabezpieczeniu mogą chłonąć wilgoć nakleić specjalną okleinę, która pełni dokładnie taką samą rolę. Coraz częściej spotkać również można inne odmiany blatów, popularność zdobywają blaty z kamienia naturalnego, z drewna czy kompozytu. Jeśli tylko pasować one będą do ogólnej wizji danej kuchni, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ich użyć.