Należy już od początku uczyć dzieciaki oszczędzania

przez | 20 grudnia 2021
Wciąż należy posiadać troszkę oszczędności

Niesamowicie łatwo, posiadając comiesięczny wpływ pieniędzy możemy się zapomnieć oraz zużywać wszystko co do grosza, czasami na rzeczy całkowicie niepotrzebne. Dlatego należy pociechy już od maleńkości nauczyć, że warto oszczędzać, że trzeba wciąż przemyśleć czy konkretny zakup jest konieczny. Kiedy nauczymy je, żeby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niewielką część wkładały do skarbonki, to w dalszym życiu też będą umiały tak postępować, a co się z tym wiąże, będą miały wciąż zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, żeby nauczyć dzieci takiego zachowania, wpierw samodzielnie musimy tak postępować, lecz czy powiemy jak to robić? Trzeba zwrócić uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy oraz przemyśleć, czy na pewno to wszystko jest nam niezbędne. Jeśli okaże się, że nie możemy zrezygnować z konkretnych wydatków, to warto pomyśleć w jaki sposób je zmniejszyć, np. korzystając z różnorakich wyprzedaży w marketach, a oszczędzone pieniądze (sprawdź kantor walut z Warszawy) odkładać na bok.

Co lepsze skarpetka czy bank?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wyćwiczymy w sobie nawyk oszczędzania, to musimy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak żeby wciąż były wszystkie razem. Część ludzi przechowuje je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie zachowanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, kiedy zabraknie nam trochę do wyśnionej rzeczy, zamiast poczekać, na lepszy czas, żeby ją zakupić. Dlatego odpowiednio odłożone pieniądze przelewać na specjalne konto np. jakie ma bank BGŻ Warszawa, wtedy będziemy mieli troszkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej niż raz w miesiącu sprawia stratę odsetek, więc będzie nas to przymuszało, do dokładnego przemyślenia, czy naprawdę potrzebujemy te pieniądze, co ma szansę spowodować, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.

Trzeba wciąż posiadać jakąś rezerwę

Mając nawet nieduże oszczędności, możemy funkcjonować spokojniej, gdyż będziemy mieli pewność, że w ciężkiej sytuacji, posiadamy szansę przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez potrzeby zadłużania się u innych.

Otwórz ten link program vat. Tam zobaczysz ciekawe informacje na ten temat, omówione w naszymtekście.

Taka rezerwa może się sprawdzić w czasie choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy posiadali odpowiednio wiele, to część z jej zasobów możemy wydać na zasłużone wakacje.