Kiedy zatrudniony może złożyć wniosek o bezpłatny urlop?

przez | 6 lipca 2022
W każdym momencie pracownik ma prawo dostarczyć wniosek o taki urlop. Jednak to od postanowienia zwierzchnika zależy, czy go dostanie .
Urlop bezpłatny, o który pracownik może poprosić pracodawcę składając wniosek o urlop bezpłatny, umożliwia przerwanie wykonywania pracy dla Pracodawcy bez zerwania umowy o pracę.

telefon

Źródło: www.morguefile.com

Może być przydatny w przypadkach, w których mamy pracę alternatywną, przykładowo w formie czasowego kontraktu dla innego pracodawcy lub mamy inne ważne powody, które uniemożliwiają nam czasowe wykonywanie pracy (na przykład konieczność zaopiekowania się kimkolwiek z rodziny przez jakiś czas).kliknij link kofax transformation modules kofax transformation modulesZanim jednak złożysz wniosek o urlop bezpłatny, wskazane jest gruntownie zastanowić się , co się z taką formą zaprzestania świadczenia pracy wiąże. Miej na względzie, iż chlebodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na tenże urlop (nie musi także motywować swej odmowy). Jeśli jednakże się zgodzi, musisz zatroszczyć się o to, by nie było żadnych obiekcji, że na taki urlop możesz się udać. Gdy na przykład pracodawca zgodzi się ustnie natomiast ty nie posiadasz żadnych świadków, jacy by to słyszeli, chlebodawca może zwolnić cię dyscyplinarnie za ciężkie naruszenie obowiązków, kiedy przestaniesz przychodzić do pracy. Z tej przyczyny zgodę pracodawcy na tenże urlop warto otrzymać pisemnie oraz mieć dowód tego, że pracodawca wyraził na urlop zgodę.

Pracobiorca na bezpłatnym urlopie nie jest objęty społecznym ubezpieczeniem – nie będą za niego odprowadzane składki. Oznacza to, że przez pierwszy miesiąc bezpłatnego urlopu możesz korzystać z medycznej opieki darmowo – potem jednak utracisz do niej prawo.