W jaki sposób wypełnić PIT-36? Poznaj elementy popularnej deklaracji skarbowej

przez | 4 marca 2022
Przedsiębiorcy, osoby łączące pracę na etacie z działalnością gospodarczą, wynajmujący mieszkania albo podatnicy z dochodami z zagranicy muszą rozliczyć się z urzędem fiskalnym na druku PIT-36.
Formularz zaniosą do urzędu skarbowego samodzielnie albo wypełnią przez internet.

rozlicz pit online

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W bieżącym roku będą mieć na to czas do 2 maja. PIT-36 jest to jedna z najbardziej popularnych deklaracji. Służy do wykazania przychodów opodatkowanych podług skali – 18 proc. oraz 32 proc. Podatnik może rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z współmałżonkiem jak też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Blankiet ten powinny wybrać osoby prowadzące w ubiegłym roku działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji agrarnej. PIT-36 sprawdzi się także przy zyskach z wynajmu bądź dzierżawy budynku, a także w wypadku płac z zagranicy czy z innych źródeł, z jakich podatnik nie odprowadzał zaliczek w przeciągu roku.
Ogłoszenia

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Deklarację podatkową możesz sporządzić przez internet, korzystając z rządowego systemu e-Deklaracji lub ogólnodostępnych oprogramowań do rozliczeń. Dzięki owej formie użytkownik jest prowadzony niemal za rękę, co znacząco upraszcza i przyspiesza wypełnianie PIT-a. Tradycjonaliści mogą jednak postawić druk papierowy. Zanim przystąpią do wypełniania, powinni zaznajomić się z ważniejszymi częściami formularza. Zeznanie roczne należy sporządzić na stosownym druku. Dla rozliczenia za zeszły rok poprawny będzie PIT-36.

W jaki sposób sprawdzić, czy mamy w dłoniach aktualny dokument? Wystarczy zerknąć na numer indeksu na dole strony. My jednakże zachęcamy – rozlicz PIT (zobacz rozliczenie podatku program) online. Jest to najwygodniejsza odmiana rozliczanie się z fiskusem.