Co warto dowiedzieć się o odkurzaczach centralnych?

przez | 9 lipca 2021
Popularny system centralnego odkurzania szalenie praktyczne rozwiązanie do każdego domu i dużego mieszkania. Dzięki niemu trwa bardzo łatwo i prędko. Przewody nie plączą się na podłodze, a kurz nie fruwa w sprzątanym pokoju, tylko jest on zasysany do pojemnego pojemnika, który stoi w osobnym pomieszczeniu. Trzeba napomknąć, iż jest to cenna funkcjonalność urządzenia także dla domowników z alergią.

odkurzacze centralne doman<img src="http://www.doman.com.pl/sites/default/files/odkurzacz-centralny-beam_1.jpg" alt="odkurzacze centralne doman"style="float:left; margin:10px; width: 200px; height: 300px;"/>w.doman.com.pl/odkurzacze-beam”>dowiedz się więcej na stronie doman.com.pldowiedz się więcej na stronie sprząta go zupełnie. Jak to się dzieje? Instalacja ta składa się z mnóstwa części: jednostki centralnej, rur ssących zainstalowanych w ścianach i pod stropami, gniazd ssących oraz rury z końcówką ssącą o optymalnej długości. Sprzątając w domu rurę trzeba tylko przepinać do gniazd zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Odkurzacz włączy się po włożeniu rury do gniazda. Inną metodą na włączenie go może być przycisk na rączce lub pilot.

Urządzenie centralne wyposażona jest w silnik, który wytwarza podciśnienie, filtry, oraz worek na kurz. Umieszcza ją się w osobnym pomieszczeniu, jak np. pomieszczenie gospodarcze, piwnica, strych, czy też garaż. Powinno ono mieć jedną ścianę zewnętrzną w której montuje się wylot powietrza. Dzięki filtrowi cyklonicznemu możliwe jest zassane nieczystości o mikroskopijnych rozmiarach, które odwirowywane są z powietrza i trafiają do pojemnika.

Przefiltrowane powietrze jest następnie wydmuchiwane przez wylot powietrza w ścianie zewnętrznej na zewnątrz. Dodatkową zaletą tego sprzętu jest cicha praca. Jednostka centralna zlokalizowany jest daleko więc w miejscu sprzątania nie słychać hałasu.

Planując system odkurzania centralnego w przyszłym domu powinno się uwzględnić to na etapie projektowym i kosztorysowym. Trzeba wziąć pod uwagę to, iż wraz koszt inwestycji zwiększy się nawet o kilka tysięcy.

Uwaga! – nie należy stosować „tańszych opcji” do montażu instalacji odkurzacza centralnego w postaci rur PCV kanalizacyjnych. Należy zastosować jedynie dedykowane rury do transportu powietrza z kurzem.