Domowe systemy alarmowe

przez | 4 marca 2022
Frapujesz się który alarm do domu wyselekcjonować? Remont to okazja, by wyekwipować dom w centralę alarmową i czujki ruchu. A może postawisz na alarm bezprzewodowy. Odpowiednie zamki oraz drzwi antywłamaniowe z pewnością są ważkim elementem ochrony domku, lecz jeśli stoi on na uboczu czy wejście do niego nie jest dobrze widoczne z ulicy, włamywacz może pomału pracować nad ich sforsowaniem. I prędzej czy później dostanie się do środka.

Poza tym nie musi się męczyć z zamkiem oraz solidnymi drzwiami – łatwiej jest przecież wejść przez okno. Metodą na utrudnienie mu aktywności jest wyposażenie domu w instalację alarmową. Już sama informacja o tym, iż budynek jest zabezpieczony alarmem (tabliczka z ostrzeżeniem bądź widoczny element systemu alarmowego), nierzadko wystarcza, aby zniechęcić potencjalnych złodziei.

alarm

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Układ alarmowy SSWiN. Przez fachmanów definiowany jest skrótem SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu). To zespół aparatów służących do demaskowania oraz sygnalizowania wejścia bądź jego próby czy też obecności jednostki do tego nieuprawnionej – . Za stosowny do domu mieszkalnego uznawany jest system gwarantujący trzeci stopień ochrony, zatem wykrywający: otwarcie okien jak też innych zamknięć ochranianego obszaru, penetrację drzwi i innych zamknięć monitorowanego obszaru bez ich odblokowania; poruszanie się w monitorowanym obszarze (pułapkowo); atak na sprzęty lub miejsca szczególnie zagrożone.

System złożony jest z parędziesięciu fragmentów – centrali alarmowej, czujek, manipulatorów – które musimy z sobą powiązać. Służące do tego przewody przechodzą przez nieomalże wszystkie wnętrza – . Z tego wynika największy kłopot z montażem alarmu – nikt nie pragnie, żeby kable były widoczne, zatem ukrywa się je tak jak w wypadku każdkabel (zobacz obciążalność prądowa kabli)stalacji elektrycznej – najprawidłowiej pod tynkiem. Generalny remont jest zatem doskonałą okazją do montażu instalacji alarmowej.

Są także systemy alarmowe radiowe. Czy zatem nie lepiej zdecydować się na taki, zwłaszcza gdy remont nie obejmuje reperacji ścian? Na pewno praca jest wtedy łatwiejsza, jednak należy brać pod uwagę, iż urządzenia komunikujące się z sobą drogą radiową są drogie, zaś ich działanie względnie łatwo zakłócić. Już dzisiaj wbij w wyszukiwarkę frazę: alarmy Katowice lub naprawa komputerów Katowice by poczuć się pewnie.