Podstawowe rodzaje wag używanych w przemysłowych zastosowaniach, gdzie można je naprawiać.

przez | 3 sierpnia 2022
W wielu zakładach przemysłowych jednym z częściej stosowanych sprzętów są wagi. Chyba każdy wie, jak się je używa, i w przemyśle ich zastosowanie będzie dokładnie takie samo, jak w życiu codziennym. Różnice za to będą, i to całkiem spore w samych konstrukcjach wag, gdyż to, co jest wykorzystywane w przemyśle znacznie się różni od takich zwykłych używanych wag w mieszkaniach.

Przede wszystkim wagi przemysłowe mogą mieć duże wymiary. Największe z nich mogą na przykład służyć do ważenia samochodów z przyczepami, więc ich możliwości wynoszą nawet trzydzieści ton. Wagi tego typu nazywają się często pomostami wagowymi albo wagami samochodowymi, stosowane są one wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zważenia przejeżdżających aut – . Przeważnie metoda ważenia polega na tym, że na początku waży się załadowany samochód, następnie pusty, a różnica to właśnie masa transportu. Najczęściej stosuje się takie wagi przy sypkich ładunkach, takich jak piasek albo żwir, ale często toświetlenie (zobacz patrz szczegóły)e przy sprzedaży materiałów spożywczych, budowlanych czy węgla.

Waga elektroniczna

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Znacznie mniejsze możliwości mają wagi poznań platformowe. Z kolei one występują z reguły w magazynach i sklepach, pozwalając na ważenie ładunków o wadze wynoszącej nawet kilkaset kilogramów. Mają różną budowę, choć najczęściej pojawia się w nich mniejsza lub większa platforma, na jakiej kładzie się materiały, a waga odczytywana jest albo w sposób mechaniczny albo na wyświetlaczu. W wielu miejscach typu samochodowych warsztatach, gospodarstwach rolnych czy hurtowniach wykorzystywane są również wagi hakowe.

Instaluje się je gdzieś wysoko, a ważone przedmioty przymocowuje się do haka, stąd też wzięła się ich nazwa. W przeciwieństwie do wag stosowanych w domach, gdzie one zwyczajnie są i się ich używa, przemysłowe wagi wymagają systematycznych przeglądów. Jak się okazuje, serwis wag poznań regularnie gości w wielu zakładach, w których znajdują się wagi. Bierze się to z tego, że często są one bardzo intensywnie użytkowane, a co się z tym wiąże ich części będą się zużywać.