Telewizory plazmowe, LCD i LED – który najlepszy?

przez | 4 lutego 2022
Nadszedł czas wymienić odbiornik telewizyjny na nowszy? Wahasz się czy wybrać telewizor z działu telewizory plazmowe, telewizory led czy telewizory LCD? Poniższe porównania pomogą Ci w wyborze, przybliżając wady i zalety wymienionych telewizorów. W celu uzyskania szerszych informacji dotyczących konkretnych modeli telewizorów zobacz również ofertę jaką prezentuje sklep internetowy rtv.

Przy doborze telewizora istotna jest przekątna ekranu, jasność i trwałość.

Czasem możemy sugerować się producentem, najbardziej znane są telewizory panasonic, telewizory samsung, telewizory lg, które przedstawiają ostatnio nowe telewizory 3D, jak również często kupowane są telewizory sony.

Często występującą wadą telewizorów plazmowych jest tworzenie się lokalnych wypaleń na ekranie. Może to mieć miejsce przy zbyt długim wyświetlaniu tego samego miejscowego logo stacji telewizyjnej.

Jeżeli intryguje Cię omawiany artykuł, to bez ociągania kliknij tu oraz przeczytaj ponadto inny tak samo absorbujący news komplety garnków.

Producenci telewizorów plazmowych aby zapobiec temu stosują powolne, nie zauważalne dla odbiorcy przesuwanie obrazu w telewizorze.W matrycach telewizorów LCD wypalają się najczęściej pojedyncze piksele, natomiast w plazmach są to całe grupy pikseli.

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

W telewizorach LED dzięki technice działania diod i obszernym wachlarzu barw obraz jest niezwykle wyraźny. Telewizory te mają niezwykle realistyczne odwzorowanie barw, czerni oraz półcieni. Dodatkową zaletą telewizorów wykonanych w technologii LED jest wysoka stabilność obrazu. Zużycie energii w tych telewizorach jest wyraźnie mniejsze, a trwałość ekranów LED wyraźnie jest większa od trwałości jakie mają ekrany LCD.

Wraz ze wzrastającą popularnością kina 3D, przyszła pora na wprowadzenie trzech wymiarów także w standardowych telewizorach. Na pewno minie trochę czasu zanim trójwymiarowy obraz stanie się w Polsce standardem, ale na rynku są już dostępne pierwsze modele telewizorów umożliwiających wyświetlanie telewizji 3D. Takie telewizory znajdują się w ofercie firm LG, Samsung i Panasonic.

Specyfikacje i dane techniczne telewizorów koncentrują się wokół ekranu i dźwięku. Ocena jakości wyświetlanego obrazu jak i walorów dźwiękowych telewizora na podstawie parametrów nie jest prostym zadaniem, dlatego tak ważna jest umiejętność rozszyfrowywania skomplikowanych danych technicznych poszczególnych modeli telewizorów. Ułatwia to świadomy wybór i jest gwarancją udanego zakupu.

Telewizory marki Philips

Autor: Philips
Źródło: Philips

Wybór wielkości ekranu zależy od tego, jakie masz potrzeby, preferencji i miejsca, w którym zamierzasz go umieścić. Odpowiednia przekątna ekranu bez wątpienia wpływa na komfort oglądania. Kupując nowy telewizor 32 cale czy inny zwróć uwagę również na format obrazu. Najczęściej spotykane formaty to format panoramiczny i format tradycyjny. Dodatkowo ważna jest również jego rozdzielczość – im większa rozdzielczość, tym wyraźniejszy obraz wyświetlany na ekranie. Od tego parametru zależy jakość tego, co oglądasz, a dokładnie, ile jesteś w stanie zobaczyć szczegółów obrazu.

Istnieje również wiele innych parametrów jak na przykład jasność, kąt widzenia, czas reakcji matrycy oraz częstotliwość odświeżania, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu telewizora. Każdorazowy musi być dobrze przemyślany, aby zakupiony sprzęt dobrze sprawował się przez lata.

Źródło: