W jaki sposób wygląda rynek fotografii, jakie są najbardziej popularne odmiany aparatów cyfrowych

przez | 26 lipca 2021
Jeszcze niedawno nic nie wskazywało na to, że zaczyna się kończyć era klasycznych aparatów, opartych na kliszy. Wprawdzie zaczęły się pojawiać pierwsze aparaty cyfrowe, lecz jakość ich zdjęć pozostawiała wiele do życzenia. Lecz bardzo szybki rozwój technologi sprawił, że wszystko się zmieniło, i dzisiaj aparatami kliszowymi fotografie wykonują tylko starej daty pasjonaci.

fotografia

Autor: Gisela Giardino
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś rynek cyfrowych aparatów rozwija się w dynamicznym tempie, chociaż ostatnio wyrósł im duża konkurencja w postaci smartfonów i tabletów, jakie także proponują bardzo duże możliwości. A pośród aparatów można znaleźć modele i prościutkie, możliwe do kupienia nawet za dwieście złotych, i zaawansowane lustrzanki dla zawodowców, które będą kosztować kilkadziesiąt razy więcej. Takie zwykłe aparaty to grupa produktów przeznaczonych dla mało zaawansowanych klientów.

Przede wszystkim mają one niewielkie, kompaktowe rozmiary, dzięki czemu doskonale będą się sprawdzać w codziennym zastosowaniu, ponieważ je łatwo włożyć do kieszeni czy torebki. Ich użytkowanie jest proste, gdyż sprowadza się do przyciśnięcia guzika, wszystko pozostałe zrobi urządzenie.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli ktoś będzie szukał nieco większych możliwości, to i dla niego znajdzie się coś interesującego. Bardzo popularną grupą aparatów są trochę większe, mające więcej funkcji kompakty. Mają one po pierwsze większą matrycę, pozwalającą na uzyskanie zdjęć o lepszych parametrach. Wyposażone są także w solidne obiektywy, umożliwiające zbliżenia nawet czterdziestu razy. No i najważniejszą ich cechą, przynajmniej w niektórych modelach, jest ręczne sterowanie wszystkimi parametrami.

Ostatnią kategorię aparatów, dedykowaną zaawansowanym miłośnikom robienia zdjęć, są cyfrowe lustrzanki. Zbudowane są one z dwóch części, to znaczy korpusu i wymiennych obiektywów.

Jeżeli chcesz poznać nasz punkt widzenia, to zachęcamy Cię do przeczytania artykułu, który ukryliśmy pod tym linkiem. Tam zawsze znajduje się bieżąca notka.

W nich już będzie żadnych kompromisów, w zasadzie każdy z parametrów użytkownik może ustawić samodzielnie, a jakość samych zdjęć jest nieporównywalna z nawet najlepszymi kompaktami albo telefonami.