Który kuchenny blat najwłaściwszy do Twojego domu? – skrócony poradnik o rodzajach osiągalnych blatów

przez | 4 października 2022
Każdy, kto projektował kuchnię wie, że czasem trudno jest dobrać idealny blat. Mówi się, że „kuchnia jest sercem domu”, dlatego jej design oraz funkcjonalność mają nieoceniony wpływ na tryb życia rodziny.

Istnieje sporo modeli blatów kuchennych, w różnych cenach, z różnorodnych tworzyw, w zróżnicowanych opcjach kolorystycznych, awangardowe albo stylizowane. Blat to powierzchnia w kuchni, na której wszystko się dzieje. To blat, razem z podłogą, jest najczęstszym uczestnikiem naszych kulinarnych tragedii.
Masz sporą, kilkupokoleniową rodzinę oraz ograniczony budżet? A może jesteś młodym, odnoszącym triumfy zawodowe singlem a wyrazistość to dla Ciebie najwięcej? To naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ możliwość wyboru jest przeogromna.

kuchnia-obrazek

Autor: Tom Chapman
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej znane i co raz lepszej jakości są blaty z płyty laminowanej – blaty imitujące drewno na imitujący drewno. Charakteryzują się one nieskończoną kolorystyką, są przyjazne w utrzymaniu i bardzo trwałe. Taki typ blatu jest najtańszy, ale także najbardziej opłacalny. Jego ogromną zaletą jest to, że może wyglądać w najdrobniejszych szczegółach jak wszystkie, drogie rodzaje. Na co kupować trudne w utrzymaniu blaty z drewna, jeśli można posiadać równie ładne blaty imitujące drewno, albo kamień, albo stal?
Inne rodzaje blatów, tych kosztowniejszych, to na przykład blaty z kompozytu – zwykle robione na zamówienie oraz pod wymiar. Są one bardzo higieniczne, ponieważ ich zaletą jest możność całkowitego wyeliminowania łączeń oraz szpar.
Kosztowniejsze, lecz trwalsze blaty z kamienia, są bardzo efektowne. Cechują się dużą odpornością na zarysowania. Również wykonywane na zamówienie. Najczęściej wykorzystywanym kamieniem jest granit. Jest on znacznie lepszy od marmuru, jeżeli chodzi o właściwości termiczne.

Blaty ze stali lub dso system hartowanego szkła są znacznie mniej popularne, jednak w nowoczesnej kuchni, o bardzo modernistycznym wystroju wpasują się na pewno lepiej, niż zalaminowane blaty imitujące drewno.

Te ostatnie mimo wszystko są wciąż korzystniejsze niż blaty drewniane, które mimo że są bardzo ładne, wymagają dużo troskliwości i konserwacji. Drewno nie ma zbyt dużo właściwości wymaganych do służenia w wilgotnym kuchennym pomieszczeniu. W dodatku, blaty z drewna często tworzone są z rzadkich drzew, a więc nie jest to zbyt ekologiczne. Dlatego też, tak wiele rodzin wybiera blaty imitujące drewno – to samo piękno, a znacznie mniej pracy – imitujące drewno.

Wśród blatów kuchennych można poszukiwać do znudzenia, do momentu, gdy zdecydujemy się na ten, który najlepiej nam się podoba. Powinno się pamiętać, że każdy kuchenny blat musi wytrzymać wiele lat bycia pobrudzonym, oblewanym, rysowanym, szorowanym, traktowanym gorącymi patelniami – dlatego zdecydujmy się na najlepszy!