Jakie mamy typy podłóg i jakie mogą być najlepsze do naszego mieszkania. Sprawdź z czego możesz wybierać

przez | 4 marca 2022
Rodzaje podłogi, jakie możemy spotkać w wiejskich domach różnią się między sobą materiałem, z jakiego są zrobione. Najbardziej powszechnie spotykana to klepisko, jakie wykonane jest z gliny, która była ubijana i wysuszana. Stosowana była, jako powierzchnia, na której młóciło się zboże. Następna odmiana podłogi obserwowana w wiejskich chatach to polepa, jaka składa się z mieszaniny sieczki, gliny i trocin.

Płytki podłogowe

Autor: Tom Woodward
Źródło: http://www.flickr.com
Do tradycyjnych wykorzystywanych w historii materiałów do produkcji podłóg należy drewno, kamień, terakota, glina, oraz ich połączenia – Rodzaje płytek ceramicznych. Aktualnie przy wyborze podłogi mamy dość duże możliwości, zależnie od upodobań i wymogów, które stawia określone pomieszczenie – np. w pomieszczeniach rodzaju jak łazienki, czy kuchnie bardziej pasują przykładowo kafelki, a do pokojów mieszkalnych tradycyjne podłogi drewniane. Wiele osób korzysta też z rozwiązania dość modnego, otóż płytki klinkierowe cieszą się niezmiennym powodzeniem.

Jednakowoż kwestia podjęcia decyzji o wyborze właściwej podłogi może stwarzać określone kłopoty – zbyt duży asortyment różnorodnych rodzajów paneli, desek podłogowych i tym podobnych może sprawić, że jesteśmy w stanie poczuć się niekiedy zagubionym. Jak chodzi o podłogi drewniane, cieszą się one dużą popularnością – Jaka podłoga na taras lub balkon?. Mamy do wyboru dużo drewna w różnych typach – zarówno tradycyjnych, takich jak buk, czy brzoza dla osób lubiących jasne podłogi, oraz dąb albo orzech dla tych, które wybierają drewno ciemne.

salon

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Prócz tego obecnie popularne są podłogi z drewna egzotycznego, spośród jakich popularnością cieszą się nnp. doussie lub jatoba. Ich cechą cenioną są nie tylko oryginalne kolory, lecz również większa niż w przypadku bardziej klasycznych odmian drewna wytrzymałość i twardość.

Ekscytujący tekst? Jeśli tak sądzisz, kliknij ten link. Tam oczekuje na Ciebie więcej bonusów (https://stargres.pl/) – one także Cię bardzo zaciekawią!

Przez to więc drewno takie może służyć jako materiał podłogowy w pomieszczeniach jak kuchnia oraz łazienka, także z powodu odporności na wilgoć. Wybór koloru podłogi powinien być podyktowany walorami pomieszczenia – wszystkie elementy wyposażenia muszą ze sobą współpracować pod względem kolorystycznym oraz być przypasowane do jego wielkości. Wiadomym jest, że jasne odcienie optycznie powiększają, natomiast ciemne – zmniejszają. Jeśli weźmiemy te wszystkie czynniki pod uwagę można być pewnym, że wybierzemy najlepszą podłogę, jaka będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom.