Oświetlenie w domu – popularne lampy

przez | 12 lipca 2022
Światło w mieszkaniu jest co najmniej w takim samym stopniu ważne jak meble. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie raczej funkcjonowania pozbawionego światła. Z tego powodu właśnie na zakup wszelkiego typu lamp do domu przeznaczamy bardzo dużo czasu. Powinniśmy wobec tego wiedzieć, jakie są aktualnie trendy w oświetleniu.

Co jest modne?

jadalnia   slider

Autor: Dekoral
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/zielone_wzgorze.jpg

W Polsce ciągle najczęściej wybieranym rozwiązaniem są lampy sufitowe (idź tutaj: ). Zazwyczaj do każdego pokoju kupujemy jeden duży żyrandol i ewentualnie czasami inne źródła światła. Dobrze jest jednakże przyjrzeć się bliżej innym rodzajom oświetlenia. Zwłaszcza w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach można zrezygnować z jednego głównego źródła światła na rzecz na przykład kilku stojących lamp (zobacz market apd) oświetlających konkretne fragmenty pomieszczenia. Można skusić się także na kilka albo nawet kilkanaście światełek halogenowych rozmieszczonych na całej powierzchni sufitu. Wszystko zależne jest wyłącznie od rodzaju pomieszczenia.

Delikatne oświetlenie sypialni

Dla każdego człowieka istotnym pomieszczeniem w domu jest sypialnia. I tutaj ze światłem możemy poszaleć. Zwyczajne lampki nocne (polecamy: ) umieszczone na nocnych szafkach powoli ustępują miejsca lampkom montowanym na przykład w zagłówku łóżka, a nawet wprost do ściany nad łóżkiem. Można też wybrać duże lampy stojące i zrezygnować z nocnych stolików. Opcji jest bardzo wiele. Musimy pamiętać tylko, że w sypialni dobrze sprawdza się ciepłe, przytłumione światło. To powinno być miejsce do odpoczywania, więc nikt nie chce mieć tam światła jak na stołówce czy stadionie.

Oświetlona kuchnia

Kuchnia to miejsce, gdzie wszyscy domownicy spotykają się w trakcie posiłków, aby pogadać, wymienić się wydarzeniami z całego dnia. Miejsce to powinno zachęcać do przebywania, wobec tego i światło jest ważne. Lampy do kuchni (spójrz koniecznie: na tej stronie) muszą dawać jasne światło, lecz powinniśmy pomyśleć nad odpowiednim umieszczeniem lamp. Jedna lampa sufitowa nie zda egzaminu. Będziemy zasłaniać sobie światło przygotowując posiłki, nie będzie intymności i miłego klimatu. Z racji tego lepiej jedną lampę zawiesić nad stołem, a nad blatami roboczymi zamontować parę mniejszych lampek. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się idealnie.