Wełniana pościel – jak pielęgnować

przez | 3 marca 2022
Luksusowej jakości pościel wełniana robiona jest z wełny owiec australijskich zwanych merynoslub z runa wielbłądów. Wybór pościeli jest ogromny. Najpopularniejsze jednak to merynos, kaszmir i kamel. Nazwy wywodzą się od rodzaju wełny, z jakiej została pościel zrobiona – merynos to wełna owcza, kaszmir to kozia i kamel jak sama nazwa mówi to wełna wielbłądzia. W odróżnieniu do pościeli z pierza, pościel wełniana przepuszcza powietrze, dzięki czemu organizm może bezproblemowo oddychać przez skórę.

Autor: REMES

Sama wełna ma duże właściwości higroskopijne to oznacza, że posiada dużą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dzięki temu pościel ta zimą ogrzewa a latem nienie pozwala, aby organizm się przegrzał i spocił. Na dodatek wełna pokryta jest naturalną lanoliną, czyli naturalnym tłuszczem z gruczołów łojowych owiec, która pomaga w usuwaniu grzybów, pleśni, roztoczy, drobnoustrojów czy też wirusów. Powoduje ona też, że brud nie przedostaje się w głąb włosa. Toteż jest ona doskonałą pościelą dla osób z alergią. Można rzec, że jest to pościel hypoalergiczna. Takie poduszeczki czy też kołdry antyalergiczne są bardzo cenione przez interesantów. Następną zaletą pościeli wełnianej jest to, że nie dopuszcza ona do wystąpienia odparzeńi odleżyn. Ma ona podobno też właściwości zdrowotne takie jak zredukowanie nerwobólów, bólów pourazowych czy też bólów stawów kończyn.

Nie czekaj! Jeśli zaintrygował Cię nasz temat, to przejdź dalej. Tam oczekuje na Ciebie kluczowa treść. Sądzimy, że w ten sposób uda nam się rozwiązać wszystkie Twoje zagwozdki.

Wyroby z wełny to nie wyłącznie pościele do sypialni.

To mogą być także koce, kamizelki, kapcie, poduszki ogrodowe, śpiworki dla dzidziusia. Zasadniczym minusem pościeli wełnianej jest jej koszt. Zestaw takiej pościeli kosztuje kilka tysięcy złotych i nie każdego na nią stać. Kolejną wadą jest to, że nie wolno jej prać w pralce. Trzeba ją prać ręcznie używając płynów w których skład wchodzi lanolina. Aby zachować jej czystość pierzemy ją dwa lub trzy razy na rok. Suszymy ją w stanie rozłożonym w przewiewnym , ale nienasłonecznionym pomieszczeniu. Również powinno się pamiętać o konserwacji. Robić ją należy, co miesiąc. Do rozpylacza do szyb dodajemy około 100 ml lanoliny i 900 ml wody. Tak zrobionym roztworem spryskujemy pościel i po około 5 minutach ściągamy ręcznikiem powstałą pianę.
Autor: Producent dzianin futerkowych Iltex