Umiejętne użytkowanie sprzętu elektronicznego pewnikiem bezpieczeństwa

przez | 14 lutego 2023
Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, majstrujesz przy samochodzie albo dowolnej maszynie albo chcesz wymienić wtyczkę od tostera czy dowolnego urządzenia, przyda się wiedza na temat takich na pozór nieskomplikowanych rzeczy, jak na przykład kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Wiedza na temat konstrukcji przewodów będzie tutaj kluczowa. Kable (zobacz kable elektryczne) elektryczne składają się z substancji przewodzącej, tak zwanej „żyły” zrobionej przeważnie ze stopu miedzi lub aluminium (LAPP). Ten element spotyka się w postaci drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w zależności od rodzaju i potrzeby kabla, ochraniana jest izolacją z tworzywa sztucznego. Przewody elektryczne mają także zróżnicowaną grubość żyły w korelacji od ich zastosowania i wysokości napięcia prądu elektrycznego. Także w zależności od przeznaczenia kabla może ulec zmianie ilość żył z jakich składa się przewód.

Przewody elektryczne stosowane do ogromnych urządzeń lub zakładów przemysłowych mają o znacznie mocniejszą konstrukcję oraz trwalszą strukturę tworzyw z jakich są wykonane (przewody elektryczne). Należy rozsądnie wybrać grubość przewodu do właściwego przeznaczenia kabla, bo pod wpływem zbyt wysokiej temperatury będącej następstwem przepływem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, przewód może ulec samozapłonowi, co zaowocować może brakiem zasilania lub niebezpieczną awarią. Izolacje żyły wykonywane są zazwyczaj z różnych tworzyw samo gaszących aby ograniczyć ryzyko pożaru.

instalacje, kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są dokładnie w taki sam sposób jak przewody elektryczne. Różnica polega na specjalnym zakończeniu umożliwiającym podłączenie się do sieci elektrycznej. Są to tak zwane wtyczki. Ich rolą jest również połączenie kilku układów elektrycznych, urządzeń (przewody przyłączeniowe). Większość urządzeń elektrycznych opartych jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, dlatego każdy kto obcuje w życiu codziennym z elektroniką,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien posiąść chociaż minimalną wiedzę w tej dziedzinie. Zagwarantuje to zwiększone bezpieczeństwo nie tylko naszych sprzętów w gospodarstwie domowym, ale także naszego zdrowia i życia. Awarie instalacji elektrycznej wynikające z jej nieprawidłowego użytkowania, mogą stać się przyczyną pożarów, porażeń i innych tragedii.