Profile ledowe – do czego służą?

przez | 23 sierpnia 2022
Profile aluminiowe do taśm ledowych stosuje się w kilku celach: do podwyższenia ochrony montowanej w nim taśmy, jako estetyczne wykończenie instalacji oświetleniowej, wraz z taśmą ledową jako dekoracyjna instalacja, do zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się za sprawą łagodnego oświetlenia. Profil LED maskuje taśmę, spełniając walory estetyczne, a jednocześnie ochrania taśmę LED przed uszkodzeniami oraz wilgocią (wydłużając tym samym jej żywotność) oraz upraszcza montaż wybranego rozwiązania oświetleniowego.

Światło diodowe

Autor: LARS
Źródło: LARS

Profile LED stosuje się w meblach w wieloraki sposób, w szafkach oraz szufladach. Za sprawą niewielkich rozmiarów oraz minimalistycznemu wzornictwu, idealnie wpasują się w wiele zakamarków. Z kolei profil przeznaczony do instalowania na krawędzi stopni schodowych, będzie stanowił łagodne oświetlenie stopni i co za tym idzie zwiększy bezpieczeństwo przemieszczania się przy zgaszonym oświetleniu głównym pomieszczeń. Takie oświetlenie stosowane jest też jako przejście w sytuacji różnicy poziomów, między płytkami ceramicznymi a wykładziną podłogową lub parkietem. We wszystkich tych przypadkach zyskamy nie tylko większe bezpieczeństwo, lecz też bardzo nowoczesny oraz elegancki efekt dekoracyjny. Ale to nie wszystkie możliwości zastosowania ledowego oświetlenia.

W konstrukcji profilu, istotną rolę odgrywa prawidłowe odprowadzanie ciepła wydzielanego przez diody na taśmie LED, dlatego profil LED powinien być zaprojektowany tak aby działał jak „chłodnica”. Asortyment profili można podzielić na następujące grupy: profile LED nawierzchniowe, schodowe i sufitowe, profile wpustowe, profile aluminiowe do ścianek szklanych hermetyczne, narożne oraz profile stosowane do szkła. producent profili aluminiowych dostępne są w następujących rodzajach wykończenia: z aluminium surowego, anodowane, w tym aluminium anodowanego na czarno a także profile białe, malowane proszkowo. Profil montuje się przy zastosowaniu wkrętów (najbardziej polecany sposób montażu) albo kleju montażowego, a także za pomocą taśmy klejącej dwustronnej. Należy pamiętać, iż przy tego typu instalacji, konieczny jest także zasilacz LED. Zobacz więcej: softled.

światła led

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

Zasilacz LED zmienia napięcie sieciowe 230V w prąd stały 12V. Tym sposobem unikniemy niebezpiecznych zwarć czy uszkodzenia instalacji. W sytuacji gdy realizujemy projekt z zastosowaniem oświetlenia LED i nie mamy pewności jaki model profilu będzie właściwy dla naszej instalacji, najlepiej poradzić się sprzedawcy specjalizującego się w tej dziedzinie, aby odpowiednio dobrać wszelkie niezbędne elementy konstrukcji oraz nie mieć kłopotów z montażem.