Jak dzisiaj zaaranżować pokój dla swojego dziecka, żeby był on atrakcyjny i zupełnie bezpieczny?

przez | 14 lutego 2023
Aranżowanie pokoju dla malucha to nadzwyczaj ważne zadanie. Pomieszczenie koniecznie musi być wystarczająco atrakcyjne wizualnie oraz odpowiadać najważniejszym wymaganiom dziecka. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maluchy w starszym wieku mogą z powodzeniem uczestniczyć w wybieraniu określonych elementów wyposażenia dla ich przyszłego pokoju.

pokój dla dziecka

Autor: lynn-anne bruns
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze jest zapytać dziecko jaki kolor ścian jest jego zdaniem najbardziej atrakcyjny i zaakceptować jego decyzję. Oczywiście, w granicach rozsądku. Partycypacja dziecka w urządzaniu pokoju nie oznacza, że rodzice muszą się zgadzać na wszystkie jego pomysły, kiedy mają świadomość, że nie są one dla niego bezpieczne albo za jakiś czas wystrój mu się znudzi, a nie będzie się posiadało pieniędzy na następny remont. Generalnie, dobrze jest decydować się na rozwiązania uniwersalne, przede wszystkim gdy nie planuje się w najbliższej przyszłości remontów.

Rodzice powinni pamiętać, że dość często to małe drobiazgi tworzą charakter pomieszczenia, jak chociażby firanki do pokoju dziecięcego. W takim przypadku można dać się ponieść dziecięcej wyobraźni i kupić firanki, zasłonki czy pościel z motywem ukochanego bohatera, bowiem prościej jest wymienić pościel na inną kiedy okażę się, że dziecko zmieniło zainteresowania, aniżeli przemalować pokój. Baczną uwagę trzeba zwrócić szczególnie na nabywane meble. Powinny być bezpieczne, wygodne, a jednocześnie gwarantować odpowiednią ilość miejsca, która umożliwi bezproblemowe przechowywanie wszystkich przyborów szkolnych, ubrań bądź innych dziecięcych szpargałów.

pokój dla dziecka

Autor: www.indeco.pl
Źródło: www.indeco.pl
Ciekawym rozwiązaniem, przede wszystkim dla mniejszych pokoi, są łóżka na antresoli, ponieważ pod łóżkiem można ustawić biurko nakładka na biurko do odrabiania lekcji, dzięki czemu zaoszczędzi się dość dużą ilość miejsca. Na szczęście, dzisiaj wybór mebli oraz innych akcesoriów przeznaczonych dla dziecięcych pokoi jest na tyle bogaty, że każda osoba będzie potrafiła odszukać produkty odpowiednie dla swojego dziecka.

Naturalnie, dobrze jest też sprawdzać oferty sklepów internetowych, jako że to właśnie one dość często proponują wyjątkowo konkurencyjne ceny. Część dekoracji można wykonać własnoręcznie. Dużo interesujących tutoriali jest udostępnianych w Internecie. Niezbędna jest wyłącznie wykazać się odrobiną kreatywności.