Z jakiego oświetlenie dobrze jest korzystać w magazynach? Które okaże się najlepsze? Jaki w tym zakresie jest wybór?

przez | 30 listopada 2022
W całkiem sporej grupie nowych projektów,również i w zakresie oświetlania magazyny, inwestorzy by obniżyć koszty decydują się na konwencjonalne rozwiązania. Czy dobrze robią? W rzeczywistości, wykorzystywanie w chwili obecnej rozwiązań bazujących na takich klasycznych rozwiązaniach powoduje spory wzrost opłaty za użytkowanie. Na co w związku z tym się zdecydować?

Jeśli

magazyn

Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com

chodzi o oświetlenie magazynu, to zawsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy alejkę między regałami potraktujemy jak magazyn, czy może bardziej jak przejście komunikacyjne? Warto zobaczyć: kliknij aby zobaczyć źródło. Jak mocne musi w takim miejscu być oświetlenie, wyznaczać powinna norma PN-EN 12464-1. Mówi, iż minimalne natężenie światła musi być na poziomie 150lx. Trzeba zacząć od tego, że podstawową oprawą, którą używa się w zakładach przemysłowych, jest oprawa hermetyczna 2x58W. Jest ona uniwersalną oprawą, a to z tego powodu, iż posiada całkiem dobry stopień szczelności, a przy tym niski koszt jednostkowy oprawy.

magazyn

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to w związku z tym dosyć popularne oświetlenie przemysłowe, używa się go w halach produkcyjnych, magazynowych albo też pomieszczeniach socjalnych – . Natomiast, razem z rozwojem źródeł wysokoprężnych pojawiły się oprawy typu High-Bay. Z tego względu to następny, coraz bardziej popularny typ opraw, jakie służą przede wszystkim do oświetlania dużych magazynów, hal z miejscami produkcyjnymi o dość dużych wysokościach.

Za sprawą dużej liczby światła, którą emituje oprawa prawdopodobne jest ograniczanie ilości punktów świetlnych. Przedstawione wyżej metody są sprawdzone oraz bardzo popularne, ale z roku na rok większa liczba zakładów decyduje się zgoła inną rzecz – na oprawy LED. Rozwijanie się technologii LED w temacie oświetlenia sprawił, że nie tylko w domach prywatnych używane są tego typu lampy, ale także i w przemyśle.

Tego rodzaju oświetlenie posiada wielkie zalety. Co istotne, można sterować optyką tak, żeby emitowane światło ukierunkowane było w miejsce, gdzie faktycznie go potrzebujemy. Jednocześnie bardzo wysoka sprawność dała możliwość by ograniczyć liczbę opraw. Jak więc widać, tego rodzaju rozwiązanie jest niesamowicie interesujące, a na pewno także nie dziwi, iż coraz więcej osób się na nie decyduje.