Wykaz podstawowych zalet drewnianych mebli, dlaczego są one bardziej polecane od mebli zrobionych z płyty.

przez | 14 lutego 2023
Poszukując pomysłu na oryginalne umeblowanie swojego mieszkania można spojrzeć w stronę mebli drewnianych. Ostatnio wypierane są one coraz bardziej przez meble z płyt, jakie w pierwszej chwili się wydają znacznie tańsze i ładniejsze. Płyty oferowane są w niezliczonej wprost ilości odmian, imitują praktycznie wszystkie rodzaje drewna, a także posiadają sporo innych wzorów.

Znacznie łatwiejsza jest również produkcja z nich, wystarczy je przyciąć na odpowiednie rozmiary, okleić krawędzie, skręcić i mebel będzie gotowy. Lecz bez przerwy trzeba pamiętać o tym, że mimo że pochodzą one z naturalnych drewnianych trocin, to są jednak sztuczne, do ich produkcji stosuje się bowiem specjalnej kleje i okleiny. Dodatkowo płyty są znacznie mniej odporne na wodę, wystarczy malutka nawet wilgoć aby napęczniały, tracąc swoją twardość i wytrzymałość. Ich dużą zaletą będzie cena, i tu rzeczywiście mają dużą przewagę nad prawdziwym drewnem, ale z drugiej strony jest dużo rodzajów mebli, przykładowo takich jak komody, które z płyty zwyczajnie nie wyglądają najlepiej.

drewniane łóżko w kącie

Autor: Richard
Źródło: http://www.flickr.com

Tymczasem drewniane meble posiadają rzeczywiście sporo zalet, dzięki którym warto zastanowić się nad ich zakupem. Przede wszystkim są niezwykle trwałe. Przy odpowiedniej konserwacji łóżka drewniane, szafy czy stoły bez żadnego problemu wytrzymają nawet kilka dekad użytkowania, niestety przy meblach wykonanych z płyt możliwe raczej nie będzie. Rzecz jasna należy tego typu meble drewniane dobrze konserwować i chronić przed wilgocią, ale w zamian potrafią one naprawdę długo służyć. Kolejnym plusem tego typu mebli będzie ich wygląd.

Cokolwiek by się nie mówiło, drewno (maszyny do drewna używane) jest zwyczajnie ładniejsze niż płyta, zwłaszcza że praktycznie każdy element będzie miał niepowtarzalny charakter. Różnych odmian drewna także jest całkiem sporo, więc bez żadnego problemu można będzie coś oryginalnego, ciekawego wybrać. Z następnych zalet drewnianych mebli można jeszcze wymienić uniwersalność. Drewniane meble pasują tak naprawdę do każdego pomieszczenia, doskonale można je także łączyć z innymi materiałami, na przykład szkłem, skórami czy kamieniami.