W jaki sposób zachować czystość w pomieszczeniu z kominkiem

przez | 14 lutego 2023
Posiadanie domku z ogródkiem ma swe zalety. Ogród jest głównym pozytywem dla kogoś kto przeprowadził się z mieszkanka w bloku do własnego domu. Dotychczas chcąc sobie odpocząć na łonie natury, musiał taki człowiek wybrać się do miejskiego parku zahaczając o kawiarnię nieopodal. Moja ulubiona to taka, w której znajduje się kominek. Za każdym razem zastanawiało mnie w jaki sposób utrzymuje się ład w takowym pomieszczeniu. Upłynęło trochę czasu i sam stanąłem przed tym problemem.

kliknij i zobacz

Autor: Optiflame/Glen Dimplex Polska
Źródło: Optiflame/Glen Dimplex Polska

Zbudowanie takiego kominka to jeszcze nic, acz już samo to nie jest kwestią całkiem bezproblemową, gdyż mamy do wyboru kilka opcji; zwykły kominek przy którym możemy napić się ulubionego wina albo inny rodzaj kominka który nie tylko sprawi że będzie nam przytulnie ale ogrzeje cały budynek. Jak w przypadku każdego sposobu ogrzewania opartego na spalaniu jakiegoś paliwa powstają popiły, musimy zatem w jakiś sposób palenisko czyścić. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku kiedy kominek mamy zamontowany w reprezentacyjnym pokoju.

Po czyszczeniu paleniska może się okazać niezbędne generalne sprzątanie (zobacz profesjonalne sprzątanie wrocław) w salonie. Jest jednakże na to rada, starczy zakupić w hipermarkecie dla majsterkowiczów tzw. odkurzacz kominkowy. Jest to sprytne urządzenie wyekwipowane zazwyczaj w zaawansowane filtry. Najlepiej gdyby to były podwójne filtry, ponieważ wtenczas nasz pokój jest dobrze chroniony przed kurzem a także sadzą.

Dobry odkurzacz do popiołu powinien posiadać długą rurkę tak, żeby można było bez trudu dostać się do przewodu kominowego. Czyszczenie paleniska jest nie wyłącznie sprawą estetyczną lecz przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa oraz przepisów prawnych. Odkurzacz kominkowy może rzecz jasna być spożytkowany także w ogrodzie, przykładowo do likwidowania z podjazdu liści lub innych drobnych zanieczyszczeń. Przyda się też w garażu każdemu majsterkowiczowi. Na pewno żona właściciela takiego urządzenia będzie usatysfakcjonowana. Przykłady takich urządzeń prezentuje e-sklep Kaminer.pl.

Musimy jednakże pamiętać by popiół jaki chcemy usunąć nie był zbyt gorący, może to bowiem uszkodzić odkurzacz do popiołu. Jest on przystosowany do czyszczenia popiołu w temperaturze do dwustu stopni Celsjusza. Przyda się on również kiedy będziemy musieli zlikwidować resztki trawy po koszeniu.