Jak właściwie przedsiębiorcy mogą rozliczać wykorzystywanie prywatnych samochodów do firmowych celów.

przez | 3 lutego 2023
Używanie pojazdów prywatnych w celach firmowych jest obwarowane pewnymi przepisami. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy mają dwa wyjścia żeby to legalnie zrobić, czyli albo przekazać samochód w ewidencję środków trwałych, lub też używać prywatnego samochodu, a koszty rozliczać przy pomocy kilometrówki.
Ewidencja ta jest wymagana w paru przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy będzie rozliczany samochód prywatny przedsiębiorcy, pracowników czy używany w oparciu o umowę najmu czy użyczenia.

Jeżeli według Ciebie ten tekst jest wciągający, to zobacz też pomocne źródło (https://m2t.com.pl/pl/terminale-mobilne-2), które zawiera intrygujące dane – one niewątpliwie Cię zajmą.

Ale od 1 kwietnia 2014 roku taki obowiązek posiadają również podatnicy, jacy będą chcieli odliczyć pełny VAT od zakupu i wydatków eksploatacyjnych. Wówczas ewidencja prowadzona być musi w takim celu, aby mieć pełną kontrolę nad przebiegiem pojazdu, tym samym wykluczając możliwość korzystania z niego do celów prywatnych. Regulacje prawne szczegółowo precyzują, w jakim wymiarze i na jakich zasadach można będzie odliczyć wydatki związane z pojazdem, zależne to jest między innymi od ilości przejechanych pojazdem kilometrów – program do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma

Autor: Junta de Andalucía
Źródło: http://www.flickr.com

Ewidencja kilometrówki nie jest jakąś skomplikowaną rzeczą, gdyż na szczęście przepisy w tym obszarze są w miarę czytelne i zrozumiałe. Prowadzić ją można ręcznie, a można się także wspomóc narzędziami informatycznymi. Dostępnych jest bowiem wiele różnych programów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, które pomagają w prowadzeniu wszystkiego. Ewidencja przebiegu pojazdu program ułatwi w pierwszej kolejności zapisywanie wszystkich przejazdów i dokonywanych wydatków, a także automatyczne obliczanie na tej podstawie kosztów dla księgowości – -> zobacz szczegóły. Czasami programy tego typu posiadają wręcz możliwość zintegrowania z programami księgowymi, przez co odpada konieczność ręcznego przepisywania wszystkiego.
Jedną z ważniejszych funkcjonalności, jaką powinien posiadać taki program, jest możliwość wygenerowania raportów wydatków i przebiegów. Pożądane też by było, jeśli posiadałby on automatyczne pobieranie obowiązujących stawek, przez co nie będzie trzeba o tym pamiętać, jeżeli ulegną zmianie.