Żarówki led to skuteczny sposób na niskie opłaty za prąd

przez | 23 grudnia 2022
Ciągły progres technologiczno-naukowy przyczynił się do tego, że prawie w każdej dziedzinie co chwilę pojawiają się kolejne rozwiązania i wynalazki, które ułatwiają nam życie i pomagają w codziennych zadaniach. Jednym z takich użytecznych urządzeń, których używanie teraz jest tak zwyczajne, że właściwie się o tym nie myśli, jest żarówka.

Thomas Edison wynalazł ją w 1879 roku. Wyjściowo była to szklana bańka, do jakiej wprowadzano włókna węglowe tak, by jarzyła się kilkadziesiąt godzin. Naturalnie następnie sam Edison ją poprawił, umieszczając w szklanej bańce włókna z japońskiego bambusa. Tak zaczęła się historia tego niewielkiego, ale o doniosłym znaczeniu dla świata rzeczy, bez jakiego nikt dziś nie wyobraża sobie istnienia.

Rzecz jasna żarówki są ciągle usprawniane aż po dzień dzisiejszy, dzięki temu możemy nabyć już nie jedynie zwykłe żarówki, które powoli przechodzą już do historii, bowiem są w niewielkim stopniu ekologiczne, wykorzystują znacznie więcej energii elektrycznej niż np. ich energooszczędne zamienniki. Aktualnie na rynku największą popularnością cieszą się żarówki led. Niewielu z nas ma świadomość, że technologia użyta w tych żarówkach została wymyślona już prawie sto lat temu. Pojęcie elektroluminescencji znane od przeszło wieku z sukcesem stosowane jest od trzydziestu lat w na przykład sprzęcie typu hi-fi, lampach samochodowych czy w reklamach, a od niedawna zaczęło być używane powszechnie w żarówkach rozjaśniających nasze mieszkania i budynki.

żaówki LED

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki LED od kilku lat cieszą się dużą popularnością na rynku, ponieważ ich światło jest dla użytkowników dużo bardziej miłe niż standardowych żarówek.

Jeżeli nie masz pewności, czy zamieszczone na niniejszej witrynie wiadomości są wystarczająco rzetelne, to zobacz źródło (https://www.petkingdom.pl/drapaki), które posłużyło do stworzenia tego tekstu.

Ich kolejną zaletą jest fakt, że są wysoce oszczędne, a tym samym są mniej dotkliwe dla domowego budżetu. Koszt samego zakupu jest wyższy niż przy tradycyjnym oświetleniu, ale kupno żarówek tego rodzaju zwraca się już po kilku tygodniach. Należy też pamiętać, że ich żywotność mocno przewyższa stare a nawet energooszczędne żarówki.

Żarówki led to obecnie wysoce popularny typ oświetlenia wykorzystywanego w naszych lokalach. Jednorazowa wymiana całkowitego oświetlenia w domu czy mieszkaniu może wiązać się z dość sporymi kosztami, jednak spora żywotność halogenu, niewielkie zużycie energii i to, że są one przyjazne dla środowiska, z pewnością to zrównoważy.