W jaki sposób urządzić i wyposażyć łazienkę?

przez | 14 lutego 2023
Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu. Przy remoncie łazienki warto wiedzieć o kilku dość istotnych kwestiach, które kiedyś ułatwią nam eksploatację tego pomieszczenia. Co ważne oprócz praktyczności zapewnimy sobie też odpowiednie walory estetyczne. Istotne jest kilka aspektów zapewniających komfort użytkowania łazienki: odpowiednia przestrzeń, odpowiednio dobrane kolory, praktyczne wyposażenie, dobór oświetlenia.

łazienki, łązienka, armatura sanitarna

Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com
Kolory pomieszczeń to jeden z istotniejszych elementów dekoracji mieszkania. Reguły rządzące przy dobieraniu barw pomieszczeń mają również odniesienie w przypadku łazienki. Wybierając barwę, należy znać cechy danego koloru.Odcień zielony silnie oddziałuje na psychofizykę działając odprężająco. Czerwień zdecydowanie wzmaga apetyt oraz podwyższa ciśnienie krwi. Niebieski kolor z kolei zalecany jest głównie osobom podatnym na stres, wyciszając ich organizmy. Żółta barwa powoduje u ludzi pobudzenie do działania oraz wyzwala energię. Fiolet ułatwia przezwyciężyć lęki, natomiast brąz daje poczucie bezpieczeństwa. .
Pamiętajmy więc zanim wybierzemy odpowiedni kolor, warto znać jego cechy. Zależnie od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, należy dobrać właściwy odcień ścian w naszej łazience. Pamiętajmy, iż nastrój jaki jest w łazience udzieli się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Odpowiednie kolory powinny mieć również poszczególne części wyposażenia łazienki, tj. brodzik, umywalki łazienkowe, czy też wanny z hydromasażem.

Przestrzeń – w tym przypadku nie możemy dużo zmienić, chyba że nasza łazienka nie została jeszcze zbudowana lub mamy w planach jej rozbudowę. Do łazienki należy w odpowiedni sposób wybrać meble łazienkowe i rozplanować ich dokładne rozmieszczenie. Przede wszystkim musimy postawić sobie pytanie: co powinno być w łazience: pralka?, kabina prysznicowa czy wanna?, a jeśli wanna to lepiej wanna prostokątna czy wanna narożna? Następnie możemy rozpocząć meblować łazienkę. Akcesoria łazienkowe niekoniecznie muszą być ze stali nierdzewnej. Często stosuje się rożne inne materiały jak np. marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

brodzikFunkcjonalna łazienka to podstawa. Użytkowanie jej powinno być łatwe i intuicyjne.. Po powrocie po męczącym dniu do domu pragniemy się odświeżyć. Tutaj doskonale sprawdza się prysznic, chociaż niektórzy wybiorą wannę, jako dużo bardziej relaksującą, aczkolwiek zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Należy też pod lupę wziąć kwestię oszczędzania mediów. Użyteczna powinna być też umywalka. Solidność jej wykończenia oraz odpowiednio dobrana jej wysokość będzie stanowiła o komforcie użytkowania. Czołowi producenci często udzielają dożywotniej gwarancji na części które są wykonane z metalu. Warto przed zakupem przeglądnąć opinie w internecie, aby znaleźć ofertę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebny jest często zlewozmywak tak i w łazience właściwie zamontowana wentylacja będzie niezbędna. Zadbajmy o to.

Lampa ścienna lub sufitowa Hansgrohe Axor 41566000Oświetlenie łazienkowe, podobnie jak kolory ścian, są powiązane z budowaniem odpowiedniego nastroju pomieszczenia. Koniecznie trzeba zadbać o należyte oświetlenie łazienki, tak aby możliwe było np. odpowiednie przygaszanie światła czy mocniejsze doświetlenie pomieszczenia. Gdy jest z tym problem warto poradzić się fachowca w dziedzinie oświetlenia. Nie zapominajmy też, że w łazience występują lustra łazienkowe, stąd właściwe oświetlenie nie nastręczy nam problemów w ich używaniu. Światło w łazience jest często używane, stąd oprócz walorów estetycznych należy również pamiętać o energooszczędności. Bardzo często w łazienkach stosuje się oświetlenie punktowe, co ładnie się prezentuje i przy tym jest energooszczędne.

Wszystkie powyższe kwestie są istotne, dlatego warto je poważniej przemyśleć. Właściwy ich dobór sprawi, że łazienka będzie wyjątkowa i komfortowa w użyciu. Właściwa przestrzeń, barwy ścian, lampy oraz wyposażenie to kluczowe elementy decydujące o wyglądzie naszej łazienki, jak też wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Poświęćmy temu sporo uwagi, gdyż nic tak nie poprawia nastroju jak profesjonalnie urządzone i pięknie wyglądające mieszkanie.

Jeśli jeszcze nie wiesz czy zainwestować w łazienki (zobacz lampydodomu.pl) – zajrzyj do sklepu Lazienkaplus.pl