Najważniejsze założenia podczas projektowania niedużych łazienek, w jaki sposób najlepiej wykorzystać w nich przestrzeń

przez | 15 grudnia 2022
Aranżacja łazienki w niewielkim pomieszczeniu to dla osoby ją projektującej często duże wyzwanie. W łazienkach większych takiego problemu nie ma, jeśli wygodnie da się ustawić wannę, umywalkę i pralkę i pozostanie jeszcze trochę miejsca na prysznic, to problemy wykończeniowe będą miały zupełnie inny wymiar. Przy małych łazienkach największym wyzwaniem jest rozmieszczenie wszystkiego w taki sposób, żeby wnętrze było wygodne i funkcjonalne.

łazienka

Autor: Dakil Auctioneers
Źródło: http://www.flickr.com
A do rozmieszczenia trochę jest, bo w łazience niestety z niektórych rzeczy nie można rezygnować. Niezbędne będzie więc wybranie, czy będzie się montować prysznic, czy wannę. Oba te rozwiązania będą miały swoich przeciwników i zwolenników, i w praktyce każdy musi zdecydować, co bardziej mu będzie pasować. W celu zaoszczędzenia miejsca część osób rezygnuje przykładowo z montażu umywalki, jeśli mają wannę, ale przy mieszkaniu dłużej takie rozwiązanie wygodne nie jest. Dużo lepiej zamontować jednak będzie niedużą nawet umywalkę, lecz jednak ją mieć.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki, z którego się raczej nie da zrezygnować, jest WC, co najwyżej postarać się można, żeby muszla była w miarę mała, bo wówczas będzie zajmować mniej miejsca. Po rozplanowaniu tych trzech elementów, co najwyżej jeszcze pralki, można się zabrać za kolejny element wyposażenia, czyli meble łazienkowe – zobacz komplety mebli łazienkowych. W łazience meble nie stanowią najważniejszego wyposażenia, tak jak miejsce to będzie miało na przykład w kuchni, stanowią raczej uzupełnienie całości.

łazienka

Autor: 國豪 徐
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście są one dość istotne, bo w końcu gdzieś trzeba postawić środki czystości oraz kosmetyki, dlatego też kilka półek lub szafka na pewno się przyda. Jednak nie należy zaczynać projektowania łazienki od samych mebli, raczej należy zacząć od innych sprzętów, a szafkami tylko uzupełnić projekt. Warto to jednak zrobić w taki sposób, aby szafki czy meble (fotel pufa z oparciem) nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Najlepszą opcją jest wykorzystanie różnego rodzaju wnęk czy ścian, wtedy tak rozmieszczone szafki nie będą specjalnie przeszkadzały w czasie używania pomieszczenia.