Serwisy do kawy

przez | 14 stycznia 2023
Nie ma nic bardziej wytwornego od uznanej porcelany. Odkąd została odkryta w VII w. przez Chińczyków, jej system produkcji ulegał wielu przeobrażeniom i ulepszeniom. Przez wieki gościła na stołach ludzi rozmaitych epok, stając się synonimem zbytku. Współcześnie jest już stanowczo bardziej dostępna, lecz bezustannie uważamy ją, jako wytworny dodatek, towarzyszący nam w zwykłym życiu.

Serwisy kawowe

Źródło: garneczki.pl

Nic dziwnego, że porcelanowy serwis do kawy to ponadczasowy i ciągle jeden z najczęściej wybieranych pomysłów na upominek na wyjątkowe uroczystości – takie jak zawarcie związku małżeńskiego, rocznice i jubileusze. Gustowną klasę serwisów podkreśla w języku polskim kolejne określenie, nierzadko używane do ich nazwania – garnitury do kawy.

Podstawową częścią serwisu są oczywiście cudne filiżanki (zobacz przykłady w tym miejscu: link) do kawy – czy to w tradycyjnym, okrągłym kształcie, czy też bardziej nowatorskim, dajmy na to kwadratowym lub o fantazyjnie ściętych krawędziach. Rozmaity wybór panuje też pośród osiągalnych typów wzorniczych. Wiele legendarnych wzorów, które od lat królują na uroczystych spotkaniach na polskich stołach, pochodzi z oferty kultowej już marki Porcelana Chodzież S.A. Linie takie jak Iwona czy Kamelia znane są wszystkim ceniącym wdzięk porcelany i bez przerwy odnajdują nowych użytkowników. Legendarne fasony, ładne reliefy, dekoracje z różyczkami czy subtelnymi, złotymi paskami niekoniecznie oczarują jednak wielbicieli nowoczesnego designu. Dla nich rozmaite marki przygotowują serwisy kawowe (gustowne serwisy kawowe) z bardziej aktualnymi motywami, żywszymi barwami i o niebanalnej linii. Dużą popularnością cieszą się oferty takich marek jak Gambini Studio, Ambition czy Duo. Coraz większą popularność uzyskują też komplety przeznaczone do mocnego, wonnego espresso rodem z Włoch. Na serwis kawowy do espresso przeważnie składają się tylko malutkie, nisko pojemnościowe filiżanki ze spodkami.

Kupując podarunek w większości przypadków decydujemy się na standardowy serwis 12-osobowy. Gdy zapraszamy rodzinę czy znajomych na kawę w niedzielne popołudnie lub przy innej okoliczności, mamy zamiar podjąć ich jak najlepiej, podając specjalnie upieczone ciasto i aromatyczną kawę. Wtenczas zwłaszcza przydają się właśnie serwisy z większą liczbą detali. Niezbędna są nam także talerzyki deserowe, na których świetnie będzie się przedstawiać skrupulatnie ozdobione wypieki. Zastawa rewelacyjnie się reprezentuje w naszej jadalni, jeżeli ma inne, dopasowane do siebie naczynia. Utrzymanie spójnego stylu dobrze świadczy o dobrym smaku gospodarzy. Do wielu filiżanek i talerzyków można banalnie dopasować inne elementy, najbardziej komfortowy pozostaje niemniej jednak pełen garnitur do kawy.

Nie tylko duże zestawy zawierają dodatkowe naczynia, również serwis kawowy na 6 osób może być wieloelementowy. W skład serwisów wchodzą także dodatkowe elementy – wyjątkowo potrzebny, pojemny dzbanek do kawy, który pozwoli nam wypełnić filiżanki wszystkich gości wonnym naparem. Do kompletu przyda się nam także pasująca cukiernica, dzbanek do śmietany (inaczej mlecznik), a kawałek tortu z klasą przeniesiemy z patery na talerzyki przy wykorzystaniu łopatki do ciast, o której nie możemy zapomnieć dla pozyskania najelegantszego efektu przy stole.

Kategoria: Bez kategorii