Czemu warto wybierać naczynia żeliwne?

przez | 16 listopada 2022
Każdy, kto chociaż raz w życiu przygotował jakąkolwiek potrawę, świetnie zdaje sobie sprawę z faktu, że ogromne znaczenie dla smaku oraz zdrowia ma zastosowanie odpowiednich naczyń. Na szczęście dzisiaj asortyment na rynku jest na tyle zróżnicowany, że na pewno każda osoba będzie potrafiła znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Szczególnie polecane są garnki żeliwne. Dlaczego?

Z reguły ze względu na fakt, że podczas gotowania żeliwo nie oddaje do potrawy niebezpiecznych związków chemicznych. W dzisiejszych czasach ma to bardzo istotne znaczenie, więc naczynia wykonane z żeliwa odznaczają się coraz większą popularnością. Ponadto, ich dno jest faktycznie grube, co zapobiega przywieraniu potraw. Nadzwyczaj ważny jest też fakt, że żeliwo jest znakomitym przewodnikiem ciepła, dość szybko się nagrzewa, dzięki czemu ugotowanie potrawy zajmuje o wiele mniej czasu, co dla ludzi funkcjonujących w intensywnym tempie ma duże znaczenie. Warto także zaznaczyć, że patelnie żeliwne nie wymagają większej ilości tłuszczu, jedzenie można smażyć prawie bez oleju, z tego powodu jest ono zdecydowanie zdrowsze i mniej kaloryczne. Naczynia wolno stygną, w ten sposób potrawy przez dłuższy czas pozostają ciepłe. Na dodatek, garnki i patelnie nagrzewają się równomiernie. Z jakiego powodu jest to tak ważne? Głównie przez wzgląd na fakt, że w ten sposób eliminowane jest ryzyko, że danie z jednej strony będzie przypalone, natomiast z drugiej jeszcze nie zdąży się odpowiednio ugotować. Żeliwo bezpiecznie może być też wykorzystywane w piekarnikach.

Trzeba pamiętać, że jest to materiał niezwykle wytrzymały. Dzięki temu, wystarczy ich odpowiednia konserwacja, aby garnki w odpowiednim stanie przetrwały kilkanaście lat. Jest to wobec tego korzystna inwestycja, w szczególności w przypadku osób, które cenią sobie faktycznie wysoką jakość wybieranych produktów. Naczynia żeliwne były w przeszłości bardzo popularne. Współcześnie zaczynają powracać do łask i ludzie na nowo odkrywają ich działanie. Są w prawdzie dosyć ciężkie, jednak nie sprawiają trudności w użytkowaniu, a konserwacja żeliwa jest względnie prosta i można ją wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy podgrzać czyste i wysuszone naczynie, polać je niewielką ilością oleju, na przykład rzepakowego i pozostawić na chwilę.

Kategoria: Bez kategorii