Przewodnik dla selekcjonujących noże

przez | 8 czerwca 2022
Wiele osób przeraża idea ostrego noża w kuchni. To zwykła bajda a także domowy zabobon.
Jestem w tysiącu procentach pewny, że taki ktoś przenigdy nie miał w ręku dobrego noża, na przykład kramer knives.

elementy

Źródło: pixababy.com
Gdyby miał sposobność chwycić w dłoń dzieło mistrzów kowalstwa, pochodzące z Japonii, po czym bez stresu, pośpiechu oraz, co najważniejsze, zrażeń, kroił paręnaście minut, rzekłby, że nie odda noża za żadne kosztowności. W kuchni, wbrew pozorom, czyhają różne groźby – chlapiący olej, gorąca woda, albo wywar, grzejące się naczynia, ich mocowania, tępe noże i bezmiar drugich utrudnień. Tępe noże jest to jedno z największych zagrożeń.

Jeśli masz ochotę poznać informacje na przedstawiany wątek, to odsyłam do linka w którym odnajdziesz dużo fascynujących danych, które szczegółowo omawiają zagadnienie.

Taki nóż łatwo będzie mógł ześliznąć się z krojonego artykułu, możemy się za jego sprawą dotkliwie skaleczyć. Do krajania tępym nożem potrzeba bardzo dużo energii, ażeby cokolwiek udało się ukroić, czy też poszatkować.

Do tego dochodzi sprawa zdrowotna, o jakiej niewielu myśli. Tępy nóż nie jest w stanie skroić danego produktu (mięsa, warzyw, ryb, etc.) bez zmiażdżenia włókien, czy struktur mikrokomórek, w jakich zawarta jest kompletna esencja tego, co siekamy – witaminy, wartości odżywcze surowego półwyrobu. Stępiony nóż wyciska nawet sok na deskę. A im więcej go wydobędzie, tym mniej wartościowy jest posiłek. Pionierskie noże dla mistrzów kuchni – jest to pierwsze, co przychodzi na myśl podczas kontaktu z marką Miyabi 5000mcd santoku.

Każdy z tych unikalnych noży to arcydzieło, jakie rzuca na kolana ostrością oraz pięknem. Trzeba jednakże pomnieć, że sprawne ich używanie ich wymaga troszeczkę subtelności i ofiarności.