Jakiego rodzaju powierzchnie można dekorować techniką decoupage?

przez | 29 marca 2022
Aby upiększyć przedmioty w tej technice, należy zaopatrzyć się w specjalistyczne surowce oraz specjalne narzędzia. W dobrych papierniczych sklepach, dostać możemy specjalistyczne farby, kleje oraz lakiery do takiej metody ozdabiania.
Wszelkie towary bazowe wybierać należy zależnie od rodzaju płaszczyzny, która będzie dekorowana metodą decoupage.

decoupage

Autor: Dire Italia
Źródło: Max-Fliz
Inną bazę zastosujemy w przypadku drewna, a odmienną, gdy dekorujemy nawierzchnię metalową lub ceramiczną. Do przedmiotów z drewna wykorzystywane są specjalne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza używana jest farba akrylowa albo tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle szybko schnie oraz niezwykle dobrze wiąże się z olejnymi farbami oraz farbkami wodnymi. Fundamentalnymi produktami, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek oraz usuwalny klej w aerozolu.

Ten odnośnik do strony (http://filtrynakran.pl/butelki-TERMICZNE-ZE-STALI-NIERDZEWNEJ) prowadzi do niezwykle atrakcyjnej witryny, która posiada równie interesujące dane na omawiany temat.

Klej do serwetek służył będzie również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu potrzebny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej powierzchni. Do klejenia można również używać typowego kleju poliwinylowego, lecz trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, żeby można by go było łatwo rozprowadzać na płaszczyźnie.

Do metody decoupage jest używany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny oraz farby emulsyjne. Lakier akrylowy jest prosty do nakładania i szybko schnie. Najlepiej używać taki lakier do nanoszenia warstw. Lakier olejny jest lakierem gęstym i jest odporny na ciepło, dlatego doskonale nadaje się na warstwę wykańczająca oraz warstwę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółty odcień, co nadawać może ciekawy efekt postarzenia. Lakier emulsyjny nanoszony jest na pomalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego odcienia.

Tego typu lakier można by wykonać samodzielnie. Wymieszać należy równe części farby i kleju poliwinylowego albo akrylowego lakieru na bazie wody oraz dodać dwie części wody. Poza tym w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie lub w żelu.