Czy lepiej opłaca się zakup mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym?

przez | 24 maja 2022
Jego zakup stanowi w każdym przypadku znaczny wydatek, ale można by ograniczyć dodatkowe wydatki, które wiążą się z tego typu transakcją.
Zakup mieszkania to powinna być przemyślana lokata bez względu na to, czy kupujemy je na swoje potrzeby, czy jako lokum do wypożyczenia.

Calvado

Autor: StooMathiesen
Źródło: http://www.flickr.com
pokój dziecięcy

Autor: M Sundstrom
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to inwestycja w przyszłość, więc należałoby zdecydować się na takie mieszkanie, które z biegiem czasu raczej zyska, a nie straci na wartości. Kupując mieszkanie należy najpierw zdecydować, czy zainteresował nas rynek pierwotny czy też wtórny. Pod względem cenowym tańszy naturalnie jest rynek wtórny, przy czym warto pamiętać o tym, że bardzo dużo zależy od stanu mieszkania. Jeżeli potrzebuje ono znacznego odnowienia lub porządnego odświeżenia, to całkowite koszty mogłyby się okazać o wiele wyższe, niż kupno mieszkania od developera. Kapitalny remont 50-cio metrowego mieszkania to koszt rzędu 20-30 tys. złotych. A może być to aż 50 000, jeżeli zatrudniamy podmioty zewnętrzne.
Rynek pierwotny z kolei znaczy dodatkowe wydatki na wykończenie mieszkania w deweloperskim stanie. W wypadku lokum o powierzchni 50 m2 koszt wykończenia wynieść może nawet 20-40 tysięcy złotych – zależnie od tego, czy wszystkie prace planujemy zlecić fachowcom, czy część z nich zrobimy samodzielnie. Tę kwotę należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu tego, czy też mieszkanie (wybierz projektowanie wnętrz częstochowa) opłaca się nabyć na handel. Należy pamiętać o tym, żeby nie rozplanowywać nigdy funduszu wykończeniowego lub remontowego do ostatniej złotówki. Należy w każdym przypadku być przygotowanym na niespodziewane koszty. Najważniejszy czynnik, który wpływa na cenę mieszkania na sprzedaż, to jego lokalizacja.

Gdy przygotowujemy się do kupna mieszkania, trzeba najpierw zbadać otoczenie mieszkania. Na plus danego lokum przemawiają rozbudowane drogi, stanowisko parkingowe, szybki dojazd do centrum, obszerna infrastruktura usługowo-handlowa, bezpieczeństwo w pobliżu czy też zieleń.